Altın Otu Nedir? Altın Otunun Faydaları Nelerdir?

0
137
Altın Otu Nedir? Altın Otunun Faydaları Nelerdir?
Altın Otu Nedir? Altın Otunun Faydaları Nelerdir?

Altın Otunun bu adı almasının en büyük sebebi altın gibi olan rengindendir. Bu bitkiyi koparıp saklasanız dahi renginin hiç solmadığını görebilirsiniz. Bu bitkinin bir diğer adı da güneş çiçeğidir. Ülkemizin çeşitli bölgelerinde farklı isimlerle de anıldığı bilinmekte. Altın otunun faydaları diğer pek çok bitkide olduğu gibi sağlık ve kozmetik alanı üzerinedir.

Bu bitki alternatif tıbbın da vazgeçilmezleri arasındadır. Özellikle son yıllarda insanların alternatif tıp alanına olan ilgileri neticesinde altın otu bitkisinin adı da sık sık gündeme gelmekte. Bununla birlikte doktorlar da bu bitkinin günlük yaşam içerisinde tüketilmesini öneriyorlar.

Altın Otu Nasıl Kullanılır?

Bu bitkinin en kolay kullanım yöntemi elbette çay olarak tüketilmesidir. Bitki, dalları ile birlikte toplandıktan sonra kurutma işlemi uygulanır. Bu işlem yaklaşık olarak bir hafta sürer. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kurutma işlemi bitmeden dallarından koparılmaması gerektiği. Kurutma işleminden sonra dallarından toplanan bitki bir kavanoz içerisinde saklanabilir. Ancak doğadan toplama imkânı olmayanlar aktarlardan da bu bitkiyi alabilirler. Altın otu çayı yapımı oldukça kolaydır. Kaynar suyun içerisine 3 parça çiçek atarak 15 dakika demlenmesi beklenir. Sonrasında ise bardağın içindeki çiçekler süzülür. İlk tattığınızda muhtemelen acı bir tatla karşılaşırsınız. Bu acılığı gidermek için bardağın içine bir miktar bal katabilirsiniz.

Altın Otu Nedir? Altın Otunun Faydaları Nelerdir?

Altın Otunun Faydaları

Altın otu böbrek sorunları yaşayanlar için en önemli bitkilerden bir tanesidir. İdrar sökücü bir etkisi olduğu için aynı zamanda pek çok insan bu bitkinin çayını zayıflamak için de kullanmakta. Bununla birlikte böbrek taşı rahatsızlığı çekenler ve idrar yolu iltihabı olanlar da kullanabilirler. Mide yanması çekenler içinde bulunmaz bir şifa kaynağıdır.

Altın otunun faydaları bununla sınırlı değil. Hemoroit, romatizma, varis ve eklemlerde görülen kireçlenmelere de faydası bulunmakta.

Altın otu yağı da özellikle kozmetik ve cilt bakımı alanında kullanılmakta. Cilt bakımı sırasında çok etkili bir yağ olduğundan dolayı cilde direkt olarak sürülmez. Zeytinyağı, gül veya lavanta yağları ile birlikte kullanılabilir. Güzel kokusu sebebiyle odanızın belirli yerlerine de az miktarda damlatabilirsiniz.

Altın Otu Nedir? Altın Otunun Faydaları Nelerdir?

Altın Otunun Yan Etkileri

Altın otunun faydaları olduğu kadar zaman zaman yan etkilerinin görülmesi de olasılık dahilinde. İnsan vücudu üzerinde şu ana kadar görülen tek yan etkisi alerjik rahatsızlıkları olan kişilerde olmuştur. Aslında bu durum oldukça normal bir durum. Çünkü her insanın alerjisi olduğu bitkiler olabilir. Bu bakımdan eğer başka bitkilere alerjiniz varsa Altın otunu kullanmadan önce doktorunuza başvurabilirsiniz. Bununla birlikte bu bitkiyi gün içinde aşırı şekilde kullanmamaya da özen gösteriniz. Çünkü aşırı kullanım sonucunda da istenmeyen durumlarla karşılaşılması mümkündür. Bu durum sadece altın otu ile ilgili bir durum değil. Normal çayın da aşırı şekilde kullanılması zararlı olur. Bu bakımdan günde 2 fincandan fazla tüketmemeye özen gösteriniz.

Altın otu bitkisini satın alacaksanız ilk gideceğiniz yer aktarlar olmalı. Marketlerde poşetler içinde satılan altın otu bitkisi paketleme işlemi sırasında çeşitli kimyasalların etkisine maruz kalmaktadır. Aktardan alınan bitkilere başka kimyasalların karışması pek mümkün değildir.

Chia tohumunun faydaları hakkında yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here