Baobab Yağı Nedir? Baobab Yağı Ne İşe Yarar?

0
125

Baobab Yağı, Baobab ağacının meyvelerinden elde edilen ve adı çok duyulmamış bitkisel bir yağdır. Tropikal iklimde yetişebilen bu ağaç, 30 metre uzunluğa kadar büyüyebilmektedir. Tek çeşidi olmayan baobab ağacı Afrika ve Asya’da yetişmektedir.

Baobab Meyvesi

Ebegümecigiller Familyasının bir üyesi olan baobab, meyvelerinde içerdiği yüksek miktarda A,D,C ve E vitamini sayesinde yağı çıkarılarak işleniyor. İçerdiği vitaminlerin yanı sıra içeriğinde Omega 3-6-9,linoleik asit, stearik asit, oleik asit, malcalic asit ve palmatik asit bulunuyor. Egzama ve sedef hastalığının tedavisinde kullanılan baobab yağının cilde birçok faydası vardır. Şimdi gelin bu faydalara bakalım.

baobab ağacı

Baobab Yağı’nın Faydaları

1-Gözaltı Torbalarını Ortadan Kaldırır

Uykusuzluk, stres ve genetik sebeplerden oluşan göz torbalarını gidermek için baobab yağı kullanılmkatadır. Günde 2 defa kullanılan bu yağ göz torbalarının zamanla azalmasını sağlıyor.

2-Zarar Görmüş Cildi Besler,Cildi Gençleştirir

İçerdiği Yoğun vitaminler sayesinde cildi besleyerek yaşlanmış hücreleri canlandırır, cilde genç görünüm verir. Ciltte bulunan güneş yanıklarına iyi gelir. Ciltteki kızarıklık ve iltihaplanmayı da önler.

3-Doğal Bir Cilt Temizleyicisidir

Cildi kolayca temizler ve kolay emilebilen bir yağ olduğu için ciltte yağlılık hissi bırakmaz. Gündelik kullanıldığında çok faydalıdır. Uzun süreli kullanımda cilde parlaklık ve ışıltı verir.

4-Saç Derisine İyi Gelir

Saç derisindeki kuruluğu giderir,saç derisini besler. Saç köklerini besleyerek saçın daha kuvvetli olmasında yardımcı olur.

Baobab Yağı

5-Çatlaklara İyi Gelir

Olağanüstü bir nemledirici olan baobab yağı ciltte oluşan çatlakların yanında dudak çatlaklarını da giderir. Çatlak izlerine iyi gelir. Ameliyat sonrasında kalan ameliyat izlerinin geçmesine yardımcı olur.

6-Diş Eti Bakımında Faydalıdır.

Diş etlerinde bulunan yara, iltihap ve şişme gibi rahatsızlıklarda kullanılır. Ağrıyan diş etine iyi gelir.

Cilde birçok faydası olan bu yağ cilt dışında tırnak bakımında da kullanılmaktadır. Tırnakların güçlenerek kırılmamasına yardımcı olur. Tam bir şifa Kaynağı olan Baobab Yağı’nın faydaları saymakla bitmiyor. Piyasada bulunan birçok krem ve losyonun içinde de bulunuyor.

Baobab Yağı Zararlı Mıdır?

Baobab Yağı harici olarak kullanıldığından herhangi bir yan etkisiyle henüz karşılaşılmamıştır. Ancak cilt problemi yaşıyorsanız doktor kontolü altında kullanmanızı öneririz.

ÖNEMLİ NOT Bu yazı tamamen bilgi amaçlıdır. Tavsiye DEĞİLDİR.

Teff Çayı İle İlgili Yazımıza Gitmek İçin Tıklayın

a

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here