Beyaz Çayın Faydaları Nelerdir?

0
195

Ülkemizde çay denildiği zaman akla gelen ilk çay siyah ve yeşil çay olmasına rağmen beyaz çayın faydası saymakla bitmez.

Beyaz çay, siyah çay ve yeşil çay bitkisi ile aynı bitkiden elde edilmektedir. Beyaz çay Camellia sinensis bitkisinin tam olgunlaşmadan toplanıp işlenmesi sonucunda elde edilmektedir.

 Tam olgunlaşmadan toplanan beyaz çayın toplandığı zaman üzeri beyaz tüylerle kaplıdır. Bu sebepten dolayı beyaz çay olarak adlandırılmaktadır.

Yeşil çay ve siyah çaya göre naha yumuşak bir tadı olan beyaz çay bu sebepten dolayı son dönemlerde sıklıkla tüketilen bir çay olmaya başlamıştır.

 Aktarlardan kolaylıkla temin edilebilen beyaz çay özellikle cilt problemlerine oldukça iyi gelmektedir. Bunların yanında beyaz çay kolesterol ve hipertansiyon hastalarına kullanılması için sıklıkla önerilmektedir.

 Beyaz çay son dönemlerde gittikçe artan kanser hastalığının tedavisinde de yardımcı olmakta ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli rol oynamaktadır.

Beyaz çayın en önemli özelliği ise gençlik iksiri olarak adlandırılmasıdır. Beyaz çay cilt sarkmalarının ve kırışıklıklarının önüne geçmede en önemli etkenlerden biri olmasıya dikkat çekmektedir. Ayrıca pürüzsüz bir cilte sahip olmanın yolu da beyaz çaydan geçmektedir.

Market ve aktarlardan kolaylıkla temin edilebilen bir çay olan beyaz çay kilo vermek isteyenler içinde tavsiye edilmektedir.  Beyaz çay düzenli kullanıldığında vücuttan ödem atıcı ve kilo verdirici özelliğe sahiptir. Kilo vermek için günde 2 fincan beyaz çay tüketmek yeterli olacaktır. Beyaz çay fazla tüketildiği zaman sinir ve baş ağrısı gibi yan etkilere sabep olabilmektedir.

Beyaz Çayın Yan Etkileri Nelerdir?

Her çayda olduğu gibi beyaz çayında yapısında kafein bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı beyaz çayı fazla tükettiğiniz taktirde uyku problemleri, baş ağrısı, sinir, çarpıntı ve uykusuzluk problemleri ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunun yanı sıra beyaz çayın yapısında bulunan kafeinden dolayı aşırı beyaz çay tüketimi depresyon gibi çeşitli rahatsızlıklara sebep olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here