Deniz Börülcesinin Faydaları Nelerdir?

0
197

Kayalık bölgelerde ve denize yakın yerlerde yetişen deniz börülcesi  besin değeri bakımından oldukça zengin bir bitkidir. Yapı olarak 7-10 cm civarından daha uzun olmayan bu bitki çim şeklinde bir bitkidir.

Deniz börülcesinin Avrupa ve İngiltere taraflarında yetişen birkaç çeşidi daha bulunmaktadır. Deniz börülcesi bağışıklık sisteminin güçlenmesine, uyku düzeninin sağlanmasına, sindirim sistemine yardımcı olması yanı sıra kilo vermeye de yardımcı olan bir bitkidir.

 Deniz börülcesinin yapısın vitamin ve mineral bakımından oldukça zengindir. Özellikle Kalsiyum, Magnezyum, Potasyum, A, B ve C vitamini gibi vücut için oldukça faydalı vitamin ve mineralleri yapısında barındırır.

Deniz Börülcesinin Faydaları Nelerdir?

Kilo Vermeye Yardımcı Olur.

 Deniz börülcesi kalori bakımından oldukça düşük kaloriye sahiptir. Diyet yapılan dönemlerde deniz börülcesi tüketmek hem vitamin ve mineral bakımından vücudu desteklerken kilo  vermeyede yardımcı olmaktadır. Ayrıca vücudumuzda bulunan ghrelin hormonunun bastırılmasını sağlayarak tokluk hissi verir.

İltihaplanmayı Azaltır.

 İhtihap problemi yaşayanlara özellikle deniz börülcesi tüketilmesi önerilmektedir. Deniz börülcesinin yapısındaki zengin mineral ve vitaminler iltihapların ve ağrıların azalmasına ve şişliklerin azalmasını sağlamaktadır.

Uyku Düzeni Sağlar.

Günümüzde bir çok insan uyku problemi yaşamaktadır. Uyku probleminin en büyük sebeplerinden biri de magnezyum eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Deniz börülcesinin yapısında bol miktarda magnezyum bulunduğundan dolayı deniz börülcesi uyku problemlerinizin ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır.

Bağışıklık Sisteminin Güçlenmesini ve Gelişmesini Sağlar

 Deniz börülcesinin yapısında bulunan A ve C vitamini bağışıklık sisteminin gelişmesine ve güçlenmesine olumlu katkılar sağlamaktadır.

Sindirim Sistemini Destekler

Deniz börülcesinin yapısında bolca bulunan Lif sindirim sistemi için oldukça faydalıdır. Bağırsaklarda bulunan iltihaplanmayı azaltarak vücuda alınan besinlerden en fazla faydanın alınmasını sağlar.

Kemik Sağlığına İyi Gelir.

Deniz börülcesi kalsiyum miktarı bakımından oldukça zengindir.  Düzenli deniz börülcesi tüketimiyle kemiklerin daha güçlü ve sağlıklı olmasına yardımcı olunur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here