Evde Zayıflama Yöntemleri

0
237

Zayıflama kelimesi telafuz edildiği zaman aklımıza bir çok yöntem gelmektedir.

İnsanlar konu zayıflama olduğu zaman çeşitli ve bazen çılgınca yollara başvurabilmektedir.

Sürekli ve durmadan çalışan bilim insanları ve bununla birlikte ilerleyen tıp bilimi zayıflamanın bilimsel ve kesin bilgilerle kilo vermenin yollarını bulmuşlardır.

Bugünkü yazımızda evde kilo vermenin yollarını aktarmış olacağız.

Evde Zayıflama Yöntemleri Nelerdir?

1- Yemeklerden Önce Mutlaka Su Tüketin!

Kilo vermenin yollarından bahseden herkes kadın ve erkekler için genellikle farklı yollar göstermektedir.

Hem kadınlar için hemde erkekler için oldukça işe yarayan su tüketimi, kilo vermek isteyenler için yemeklerden yarım saat önce tüketilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Yemeklerden yarım saat önce yarım litre su tüketen bireylerin daha az kalori aldığı ve  daha hızlı kilo verdiği uzmanlar tarafından gözlenmiş ve kanıtlanmıştır.

2- Kahvaltınıza Dikkat Edin!

Yumurta tüketiminin vücudumuz için bilinen bir çok faydası bulunmaktadır. Yumurtanın en önemli faydası ise zayıflamaya yardımcı olmasıdır.

Uzmanlar tarafından yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda, tahıl ağırlıklık kahvaltı yapmak yerine yumurta ağırlıklı kahvaltı yapmak gelecek 36 saat içerisinde vücuda daha az kalori almamıza yardımcı olmaktadır. Bu sayede vücudun kilo kaybı ve yağ yakması daha çok olmaktadır.

Alerjik sebepler veya başka sebeplerden dolayı yumurta tüketemiyorsanız yumurtanın yerını alacak başka besinler tüketebilirsiniz.

3- Kahvenizi Sade İçmeye Özen Gösterin!

Kahve antioksıdanlar bakımından oldukça zengin olmasına rağmen son dönemlerde kilo aldırdığı yönündeki haberler oldukça fazlalaştı.

Uzmanlar tarafından yapılan bilimsel araştırmalar sade kahve tüketiminin vücuttaki yağ yakımını %10 ila 29 arasında arttığını ve metabolizmayı ise %3-11 arasında hızlandırdığı göstermektedir.

Kahve tüketiminin kilo vermeye yardımcı olması için sade tüketilmesi önerilmektedir. Kremalı veya şekerli kahve tüketimi kilo verdirmek yerine vücudun kilo almasını sağlayacaktır.

4- Yeşil Çay Tüketimine Özen Gösterin!

Kahve gibi yeşil çayında kilo vermeye etkisi oldukça fazladır.

Her gün düzenli olarak yeşil çay tüketimi kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

Yeşil çayın yapısında çok azda olsa kafein ve kaşetin adı verilen antioksidanlar bulunmaktadır.  Bu antikoksitanlar vücudun yağ yakmasına ve kilo vermesine yardımcı olmaktadır.

5- Rafine Şekerden Uzak Durun!

Kilo vermenin önündeki en önemli engellerinden birisi ise rafine (işlenmiş) şekerlerdir.

En zararlı gıdalarıdan biri olan işlenmiş şekerler hızlı bir şekilde kilo almamıza sebep olamktadır.

Uzmanlar tarafından yapılan bilimsel araştırmalar rafine şekerin kalp hastalığı, tip 2 şeker hastalığı ve obezite gibi bir çok önemli hastalığı sebep olduğu kanıtlanmıştır.

 6- Rafine Karbonhidratlardan Uzak Durun

En hızlı kilo verme yöntemlerinden biri ise işlenmiş (rafine) karbonhidratlardan uzak durmaktır.  Makarna ve beyaz ekmek gibi işlenmiş karbonhidratlar kan şekerini ani şekilde yükseltip düşürmesinden dolayı ani acıkma hissi yaratmaktadır. Bu sebepten dolayı vücudun kilo almasına sebep olmaktadır.

Karbonhidrat tüketmek istiyorsanız eğer tüketeceğiniz karbonhidratlı besinin rafine olup olmamasına dikkat ediniz. Beyaz ekmek tüketmek yerine tam buğdaylı ekmek tüketmek gibi.

7- Yemek Porsiyonlarınızı Küçültün!

Zayıflamanın yolları dediğimiz zaman işe yemek porsiyonlarınızı küçültmekle başlayabilirsiniz.

  İlk başlarda zor gelsede, masadan aç kalkmanıza sebep olsa da zamanla bu porsiyonlara alışmış olacak ve hızlı bir şekilde kilo vermiş olacaksınız.

8- Baharatlı Yiyecekler Tüketin

Metebolizmayı hızlandırmanın en etkili yollardından biri acı tüketmektir. Bunun yanı sıra baharatlı yiyecekler tüketmek susamanıza sebep olacaktır. Bu sayede bu yiyecekler zayıflamanıza yardımcı olacaktır.

9- Düzenli Spor Yapın!

Özellikle göbek yağlarından şikayetçi olanların ve kilo vermenin yollarını arayanlar muhakkak düzenli olarak koşu ve tempolu yürüyüş yapmaları tavsiye edilmektedir.

10- Yemekleri Yavaş Çiğneyin

Yemekleri  ağır ağır çiğnemek beyne daha hızlı tokluk hissi gönderecektir. Bu sayede daha az yiyerek vücudun yağları daha hızlı yakması sağlanmış olacaktır.

Sonuç

Hızlı kilo vermenin yolları ile sizde kolay ve hızlı bir şekilde kilo verebilirsiniz. Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirerek ve spor yaparak vücudun yağ yakmasını hızlandırabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here