Gaps Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

0
195
Gaps Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?
Gaps Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Gaps diyeti son zamanlarda adından oldukça söz ettiren diyetlerin arasında. Bu diyeti diğer diyetlerden ayıran belli başlı özellikler var. GAPS diyetinin en büyük özelliği sindirim sistemini çok hızlı bir şekilde çalıştırması. Hızlı çalışan sindirim sistemi zayıflamak için anahtar noktalardan bir tanesi.

Diyetisyen Tavsiyesi İle Gaps Diyeti

Gaps diyeti her diyetisyenin tavsiye edemediği diyetlerden bir tanesi. Çünkü bu diyet hakkında yeterince bilgi sahibi olmadan ve bunun eğitimini almadan tavsiye etmek riskli. Diyet sırasında kullanılan fermente gıdalar kişinin kendisini daha uzun süre tok hissetmesini sağlıyor. Bu diyetin amacı bağırsak florasını korumak. Bir başka deyişle bağırsak çeperinde kalan gıdaların emilerek kana karışmasının önüne geçmek ve bu sayede kilo alınmasını engellemek. Bu yüzden diyet sırasında tüketilecek gıdaların neler olduğu da son derece önem taşıyor. Bununla birlikte vücut ruhsal açıdan da bir rahatlamaya kavuşur. Diyet ayrıca bağırsakta bulunan bazı bakterilerinde güçlü bir hale getirilmesini sağlıyor. Güçlenen bu bakteriler yine bağırsakta kalmış olan gıdaların çabuk bir şekilde parçalanarak ortadan kaldırılmasına yol açmakta.

Gaps Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?
Gaps Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Lahana Turşusu En Önemli Gıda

Bu diyet farklı yaşlarda olan insanlara farklı şekillerde uygulanmakta. Bu bakımdan diyete başlamak için kesinlikle konu hakkında eğitim almış bir diyetisyene başvurmak gerekiyor. Ancak her yaş için kesinlikle diyet sırasında tüketilmesi gereken gıda lahana turşusu. Lahana turşusu bağırsak bakterilerini doğrudan besleyen bir gıda. Bununla birlikte yapılışı da kolay ve zahmetsiz olduğu için her an mutfaklarda bulunma olasılığı yüksek. 1 orta boy lahana, 1 adet mor lahana, 2 tane havuç ve 2 yemek kaşığı kaya tuzu bu turşunun yapımı için yeterli. Lahanaların ikisi de ince bir şekilde doğrandıktan sonra kaya tuzu ile birlikte bir kap içerisinde suyu çıkana kadar ovulur. Üzerine havuç ilave edildikten sonra cam bir kavanoza konarak üzerine su ilave edilir. Kavanozun üzeri bir tülbentle kapatılır ve oda sıcaklığında 5 ila 7 gün boyunca bekletilir. Ancak serin ortamlarda bu süre 2 haftaya kadar çıkabilir.

Gaps Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?
Gaps Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Burada dikkat edilmesi gereken konu bu diyete başlayanların gerekli olan lahana turşusu gibi fermente gıdaların mutfaklarında sürekli olarak bulunmalarını sağlamak. Gaps diyeti süreklilik gerektirdiği için bir gün bile aksatmaya gelmez.

İsveç Diyeti hakkında yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here