Havucun Faydaları Nelerdir?

0
111
Havucun Faydaları Nelerdir?
Havucun Faydaları Nelerdir?

Havuç kökü toprağın altında yetişen bitkilerden bir tanesidir. Pek çok kişi meyve olarak bilse de gerçekten havuç bir meyve değildir. Havuç özellikle salata ve yemeklerde çok fazla kullanılır. Peki, havucun faydaları nelerdir?

Havuç bitkisi içerdiği vitaminler bakımından son derece faydalıdır. İçerdiği A, C, K vitaminleri sayesinde bünyeye kuvvet verir. Eksilmiş olan mineralleri yerine koyar. Cilde, gözlere ve kansızlığa iyi gelir. Kansızlık sorunu olanlarda hemoglobin ve eritrositleri çoğaltır. Gaz söktürücü ve idrar arttırıcı özelliği bulunmaktadır. Özellikle sindirim problemleri yaşayanların tüketmeleri gereken en önemli bitkilerdendir. Bağırsakları yumuşatır. İçindeki yüksek lif yapısı nedeniyle kabızlık sorunları olanlara iyi gelir. Havucun faydaları arasında öksürüğe iyi gelmesi ve balgam söktürmesi de bulunmakta. Bununla birlikte nefes alma da zorluk çekenler için de iyi bir tedavi yöntemidir. Gün içinde enerji toplamak için yemeklerden sonra bir adet tüketmek günün geri kalanını rahat bir şekilde geçirmenizi sağlayacaktır.

Havucun Faydaları Nelerdir?
Havucun Faydaları Nelerdir?

Havucun Gözlere Faydası

Havucun faydaları arasında gözlere iyi gelmesi de bulunmakta. İçerdiği A vitamini sayesinde yaşlılık kaynaklı göz sorunlarının yanında katarakt olma riskini de en aza indirir. Eğer gün içinde iş ortamı gibi yerlerde tüketme konusunda sıkıntılarınız olursa bir blender yardımıyla parçalara ayırıp sıvı olarak da tüketebilirsiniz. Çocukların havuç tüketmesi ilerleyen yaşlarda olası göz bozulmalarının ve göz hastalıklarının da önüne geçecektir.

Havucun Dişlere Faydası

Havucun önemli özelliklerinden bir tanesi de ağızdaki bakterileri temizleyerek, karşılaşılabilecek olası diş hastalıklarında karşı koruyucu bir etkisinin bulunmasıdır. Günümüzde diş macunu yapımında da kullanılan havucu tüketirken dişlerinizi fırça ile fırçalıyormuş gibi olursunuz. Bununla birlikte çocukların süt dişlerinin dökülmesinden itibaren yeni çıkacak olan tüm dişleri havuç tüketilmesi durumunda olması gerekenden çok daha sağlam bir şekilde çıkacaktır.

Havucun Faydaları Nelerdir?
Havucun Faydaları Nelerdir?

Havucun Cilde Faydası

Havucun en büyük özelliklerinden bir tanesi cildi zararlı güneş ışınlarına karşı korumasıdır. Yüzde çıkan siyah noktaları ve sivilceleri azaltır ve tırnaklarla saçların güçlenmesini sağlar.

İncirin faydaları hakkında yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here