Hindistan Cevizinin Faydaları Nelerdir?

0
157

Tropikal bir meyve olan hindistan cevizi Sri Lanka, Fildişi Sahilleri, Malezya ve Taylant sahillerinde doğal olarak yetişmektedir. Yapısı gereği ülkemizde yetiştirilmesi oldukça zordur.

Hindistan cevizlerinin yapısı ise dışı kahverengi  ve tüylüyken iç kısımı ise beyaz ve sulu bir yapıya sahiptir. Hindistan cevizi alternatif tıpta da yüyıllardan bu yana kullanılmaktadır.

Hindistan cevizinin yapısında A, C ve K vitaminleri bulunmaktadır. Vitaminler bakımından bu kadar zengin olan bir meyve saç, cilt ve vücut sağlığı için oldukça yararlıdır. Bu sebepten dolayı hindistan cevizinin bir çok krem ve ilaçta da kullanıldığı görülmektedir.

Hindistan Cevizinin Faydaları Nelerdir?

 Hindistan cevizi özellikle kilo vermek isteyen insanlar tarafından oldukça fazla tüketilmektedir. Hindistan cevizinin yapısında bulunan sindirilebilen yağların iştah kesici özelliği olduğundan dolayı en sağlıklı kilo verdirici bitkiler arasında yer almaktadır. Hindistan cevizinin bir diğer faydası ise yaşlanmayı önlemesidir. Hindistan cevizinin yapısında bulunan trans-zeatin olarak adlandırılan madde yaşlanma karşıtı olarak bilinmektedir. Bundan dolayı yüz, boyun ve kollarda oluşan kırışıklıkların ve sarkıkların ve bir çok cilt yaşlanması sorununda hindistan cevizi yağı ve hindistan cevizi yağı içeren ilaçlar kullanılmaktadır.

Düzenli olarak Hindistan cevizi tüketen insanların bağışıklık sisteminin güçlendiği uzmanlar tarafından söylenmektedir. Bunun sebebi ise Hindistan cevizinin antibakteriyel maddelerden oluşmasıdır. Hindistan cevizinin en önemli faydalarından biri ise idrar yolu enfeksiyonunu önlemesidir. Hindistan cevizi Çinko, Demir, Bakır, Potasyum ve Magnezyum bakımından oldukça zengin bir meyvedir. Hindistan cevizi düzenli tüketildiği zaman yapısında bulunan bu maddeler vücuttaki zararlı toksinlerin kolaylıkla vücuttan atılmasını sağlar. Bu sayede sık sık idrara çıkan kişinin idrar yolu enfeksiyonundan kurtulması daha kolay bir hal alır.

Hindistan cevizinin bir diğer faydası ise kemikleri güçlendirmesidir. Hindistan cevizinin yapısında bulunan zengin vitamin ve mineraller sayesinde kemiklerin güçlenmesi için oldukça faydalı bir bitkidir. Özellikle yaşlılık dönemindeki insanların düzenli olarak Hindistan cevizi tüketilmesi önerilmektedir.

Hindistan cevizi özelikle saçlar içinde çok faydalıdır. Yapısında bulunan vitamin ve mineraller saç derisini besleyerek saçların dökülmesini engelleyerek saçların güçlenmesine yardımcı olur.

Hindistan cevizinin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Cilt ve Saç sağlığı için çok faydalıdır.
  • Kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur,
  • Diş ve ağız sağlığına faydalıdır,
  • Kolesterolü düzenler,
  • İdrar yolu enfeksiyonuna karşı korur,
  • Kansere karşı savaşır.

Hindistan cevizi düzenli tüketildiği zaman epilepsi nöbetlerinin şiddeditinin ve sıklığının azalmasına yardımcı olmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here