Hurmanın Faydaları Nelerdir?

0
221

Arap yarımadası ana vatanı olan Hurmanın birçok faydası bulunmaktadır. Hurma besleyici ve doyurucu bir meyve olmasının yanı sıra insan sağlığı içinde oldukça faydalı bir meyvedir. 

Hurmanın yapısında B9 vitamin, potasyum, kalsiyum, magnezyum, demir, fosfor gibi birçok madde bulunmaktadır. Bunu yanı sıra hurmanın yapısında oldukça bol miktarda meyve şekeri de bulunmaktadır.

Sağlık deposu olan hurmanın yapısında 16 farklı mineral bulunmaktadır. Hurmanın yapısında bulunan bu mineraller vücut için antioksidan görevi görmektedir. Bunun yanı sıra hurma dişlerin ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde, vücudun kanserle savaşmasında oldukça önemli bir besin kaynağıdır.

Hurmanın Faydaları Nelerdir? 

Hurmanın uzmanlar tarafından kanıtlanan birçok faydası bulunmaktadır. Hurmanın faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz. 

 • Hurmanın yapısında bulunan yoğun miktardaki lif, göğüs, kolon ve rahim kanseri riskini en aza indirmektedir. 
 • Müslümanlar tarafından ramazan ayında sıklıkla tüketilen hurma tokluk hissi verir. Özellikle diyet yapanların ve zayıflamak isteyenlerin düzenli olarak hurma tüketmeleri önerilmektedir. 
 • Hurmanın yapısında bulunan maddelerden dolayı hurma güçlü bir antioksidan kaynağı olarak kabul edilir. Bu sayede vücudun yaşlanmasını engellediği gibi zararlı maddelerinde vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar.  
 • Hamilelik döneminde hurma tüketen kadınların sütünde artış olduğu gözlenmiştir. 
 • Hurmanın balgam sökücü özelliği bulunmaktadır. Soğuk algınlığı, kuru öksürük ve verem gibi hastalıklara iyi gelmektedir. Aynı zamanda hurmanın öksürüğü yatıştırıcı ve sakinleştirici özelliği de bulunmaktadır.  
 • Hurma kadınlarda rahim kaslarının güçlenmesini sağlayarak doğum kapacak kadınların doğumunu kolaylaştırır. 
 • Hurmanın yapısında bol miktarda fosfor bulunmaktadır. Bu sayede kısırlık tedavisinde önemli rol oynamaktadır.  
 • Düzenli hurma tüketimi vücuda enerji vermekle birlikte zihinsel ve bedensel yorgunluğu da azaltıcı etkiye sahiptir.  
 • Hurma gerginlik ve stresi azaltmakla birlikte cinsel gücüde arttırmaktadır.  
 • Hurma tüketimi kabızlık problemini ortadan kaldırır ve karaciğer için oldukça faydalıdır.  
 • Hurma göz sağlığı içinde oldukça faydalı bir meyvedir. Hurma göz sağlığını güçlendirir ve kalp krizi riskini de en aza indirir. 

Özellikle sindirim sisteminde problem olan bireylerin (yaşlı veya genç fark etmez) günde 2-3 tane hurma tüketmeleri önerilmektedir.  

Hurmanın Yan Etkileri Nelerdir? 

Hurmanın faydaları saymakla bitmez. Ancak her besin maddesinde olduğu gibi hurmanın da yan etkileri bulunmaktadır. Bu yan etkiler genellikle hurmanın fazla tüketiminden kaynaklanan sorunlardır.  Özellikle diyabet ve tansiyon hastalarının çok fazla hurma tüketmeleri önerilmez.  

Özellikle hurmanın yapısındaki doğal şekerden dolayı çok fazla tüketilmesi önerilmez. Hurma tüketimi kilo almaya sebebiyet vermese de kilo vermeyi zorlaştırmaktadır.  Ayrıca aşırı hurma tüketimi sonucunda başta ve gözlerde ağrı hissedilebilmektedir.  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here