Ihlamur Nedir? Ihlamurun Faydaları Nelerdir?

0
131
Ihlamur Nedir Ihlamurun Faydaları Nelerdir
Ihlamur Nedir Ihlamurun Faydaları Nelerdir

Bugün hemen hemen herkes ıhlamur konusunda bilgi sahibidir. Ancak bu bilgiler genellikle yüzeysel bilgilerdir. Ihlamurun faydaları olduğunu bildikleri halde tam olarak neye faydalı geldiği hakkında direkt bir şey söyleyemezler. Ihlamuru diğer bitkilerden ayıran en önemli özelliği elbette güzel kokusudur. Bir ıhlamur ağacının yakınından geçerken bu kokuyu kolaylıkla hissetmek mümkündür.

Ihlamur Ne İşe Yarıyor?

Ihlamur insanlar tarafından genellikle grip ve nezle gibi hastalıklar sırasında tüketilir. Bu tüketim çay şeklinde olur. Ancak ıhlamurun faydaları sadece grip ve nezle ile sınırlı değil. Eğer çok stres yaşıyorsanız ve sakinleşmeye ihtiyacınız varsa yine imdadınıza bu bitkinin çayı yetişecektir. Ihlamuru hastalanmadan önce tüketmek de son derece önemli. Hasta olmadan tüketilen ıhlamur hastalık riskini de en aza indirir. Bununla birlikte hastalıktan sonra da öksürük nöbetlerini keser. Ayrıca balgam sökücü bir özelliği de vardır.

Ihlamur Nedir Ihlamurun Faydaları Nelerdir
Ihlamur Nedir Ihlamurun Faydaları Nelerdir

İştahsızlık çekenler yemekten 1 saat önce bir fincan ıhlamur çayı tüketirlerse iştah açıcı etkisinden dolayı kolay bir şekilde yemek yiyebileceklerdir. Tuvalete çıkamayanlar da ıhlamur sayesinde bu dertlerinden kurtulurlar. Çünkü idrar sökücü bir özelliği de vardır.

Ihlamur Nasıl Tüketilir?

Ihlamurun faydaları nelerdir baktıktan sonra şimdi de nasıl tüketildiğine göz atalım. Ihlamur deyince elbette herkesin aklına ıhlamur çayı gelir. Ihlamur çayı en çok kullanılan yöntemdir. Ihlamurun etkisini arttırmak adına çayın içerisine çeşitli ek ürünler de konabilir. Bunlar karabiber, tarçın, bal, limon gibi tek başlarına da hastalıklara iyi gelen gıdalardır. Ihlamurun bu gıdalarla desteklenmesi etkisini çok daha arttıracaktır. Bununla birlikte ıhlamurun içine tatlanması için toz ya da kesmeşeker atmak özelliğini kaybetmesine yol açabilir. Bunun için tatlandırma amacıyla bal ya da pekmez konabilir.

Ihlamur Nedir Ihlamurun Faydaları Nelerdir
Ihlamur Nedir Ihlamurun Faydaları Nelerdir

Ihlamur çayı demlemek oldukça kolaydır. Tıpkı normal bir çay demler gibi isterseniz çaydanlık ya da cezvede yapabilir isterseniz de kaynattığınız suyu fincana koyup fincanın içerisine ıhlamur yapraklarını ve çiçeklerini atabilirsiniz. 10 dakika kadar dinlenmesini bekledikten sonra içine attığınız yaprak ve çiçekleri süzerek içebilirsiniz. Günde 2-3 fincan tüketmeniz aynı zamanda zinde kalmanızı da sağlayacaktır.

Susamın faydaları hakkında yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here