İncirin Faydaları Nelerdir?

0
189

İncir vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin bir meyvedir. Yapısında potasyum, magnezyum,  sodyum, manganez, lif, B6 ve K vitamini bulundurmaktadır. Bunların yanı sıra incirin yapısında B1 ve B2 vitamini, klor ve fosfor gibi çeşitli minerallerde bulunmaktadır.  

İncirin Faydaları Nelerdir? 

İncirin günümüzde uzmanlar tarafından kanıtlanan bir çok faydası bulunmaktadır. Faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz. 

Cinsel Gücü Arttırır ve Cinsel Bozukluğu Düzenler 

İncir yüzyıllardan bu yana kısırlık tedavisinde ve erkeklerde sertleşme problemi gibi cinsel problemlerin çözümünde etkin rol oynamaktadır. Bunun yanı sıra incirin afrodizyak olarakda fayda sağladığı düşünülmektedir. 

Ağrıları Dindirir. 

İncirin yapısında bulunan vitamin, mineral ve antioksidanlar bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Özellikle kış aylarında soğuk algınlığına bağlı olarak oluşan üşütme, boğaz ağrısı ve diğer mevsimsel hastalıkların tedavisinde önemli rol oynamaktadır. Mevsimsel hastalıklara yakalanıldığı dönemlerde günde 1 adet incir tüketimi ağrıları dindirecek ve hastalıkların vücuttan daha kolay atılmasına yardımcı olacaktır. 

Saçların Dökülmeni Engeller.

İncirin yapısında bulunan bol miktarda C vitamini saç derisi ve saçlar için oldukça faydalıdır. Ayrıca incirin yapısında bulunan diğer protein ve minerallerde saç köklerinin güçlenmesini sağlayarak saçların dökülmesini ve yıpranmasını engelleyecektir. 

Cilt Sağlığını Korur. 

İndir antioksidan bakımından oldukça güçlü bir meyvedir. Antioksidanlar vücutta oluşan ve vücuda giren yaşlandırıcı, deforme edici ve yıkıcı radikalleri ortadan kaldırmaktadır. İncirin içerisinde bulunan antioksidanlar ise cilt hücrelerinin hasar görmesini engelleyerek cildin gençleşmesini sağlar ve kırışıklıklara karşı korur. 

 Yaş inciri ortadan ikiye bölüp yüzünüze sürdüğünüz zaman sivilce oluşumunu engelleyecektir. 

Mide Sağlığına İyi Gelir. 

İncirin yapısında bolca bulunan lifler sindirim sistemini düzenleyerek atıkların sağlıklı ve hızlı bir şekilde vücuttan atılmasına olanak sağlar.  Bu sayede midenin temizlenmesine yardımcı olur.  

Yüksek Tansiyonu Düşürür. 

Günde 1-2 tane incir tüketmek yüksek tansiyon sorununa iyi gelir. Bunun sebebi ise incirin yapısındaki potasyumun tansiyon düşürücü etkiye sahip olmasından kaynaklanmaktadır. 

Kemik Sağlığına İyi Gelir. 

İncirin yapısında bolca K vitamini bulunmaktadır. Yaz ve kış aylarında düzenli olarak 1 – 2 adet incir tüketmek kemiklerin güçlenmesine yardımcı olacaktır. Özellikle ilerleyen yaşlardaki insanların sıklıkla incir tüketmesi önerilmektedir.  

Kalp Sağlığını Korur. 

İncirin yapısında bulunan potasyum kalp sağlığı için çok önemli bir maddedir. Düzenli olarak incir tüketen kişilerde yüksek tansiyondan kaynaklanan kalp hastalıklarının görünme riski oldukça düşüktür. 

İncirin içerisinde bulunan doğal şekerden dolayı kilo vermek isteyen kişilerin günde 1 adetten fazla incir tüketmeleri önerilmemektedir. Ayrıca bilinen bir hastalığı olan veya düzenli ilaç kullanan kişilerin incir tüketmeden önce mutlaka doktorlarına danışmaları gerekmektedir. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here