Isırgan Otu Çayının Faydaları Nelerdir?

0
383
Isırgan Otu Çayının Faydaları Nelerdir?
Isırgan Otu Çayının Faydaları Nelerdir?

Isırgan otu bitkisi aslıda insanlar için acı verici bir bitkidir. Yaprakları üzerinde yer alan ince tüyler insan derisi ile temas ettiğinde acıtır. Aslında acıtan bu tüyler değil, tüylerde bulunan kimyasallardır. Bu kimyasallar insan derisi ile temas edince salgılanır ve insanın derisini yakar. Ancak bu kadar düşman gibi görünen bir bitki aslında insan için oldukça faydalıdır. Bu yazımızda ise Isırgan Otu Çayının faydaları nedir göz atacağız.

Isırgan otu özellikle Avrupa’da uzun yıllardan beri idrar söktürücü etkisi olmasından dolayı kullanılmakta. Böylelikle vücuttaki fazla su da atılmış oluyor. Aynı zamanda organların temizlenmesi için de detoks olarak kullanılmakta. Bununla birlikte tıp alanında da çok çeşitli ilaçların içerisinde ısırgan otu kullanılmaktadır.

Isırgan Otu Çayının Faydaları Nelerdir?
Isırgan Otu Çayının Faydaları Nelerdir?

Isırgan Otu Çayı Nelere İyi Gelir?

Isırgan otu bitkisi doğada tamamen kendiliğinden yetişmek olan bir bitki. Genellikle serin bölgelerde yetişen ısırgan otu 1 metreye kadar büyüyebilir. Yaprakları üzerinde tüyler bulunan ısırgan otu bitkisinin yapraklı yeşil renktedir. Üzerinde tüyler olması da bitkiyi diğer bitkilerden ayırmak için yeterli olmakta. Bu bitki yılın tüm aylarında yetişebilir. Haziran ile Eylül ayları arasında ise çiçek açar.

Isırgan otu çayının faydaları arasında idrar sökücü olmasından bahsettik. Bununla birlikte anemi tedavisi için kullanılmaktadır. Tüm sindirim sistemi organlarını temizler. İdrar yolları sorunu yaşayanların tedavisinde kullanılır. Öksürüğe iyi gelir. Hastalıklara karşı bağışıklık sisteminin güçlü kalmasını sağlar. Soğuk algınlığı yaşayanların bu durumu kısa sürede anlatmalarına sebep olur. Yemeklerden sonra tüketildiğinde sindirimi düzenler.

Isırgan Otu Çayının Faydaları Nelerdir?
Isırgan Otu Çayının Faydaları Nelerdir?

Isırgan Otu Çayı Nasıl Hazırlanır?

Isırgan otu çayı hazırlamak ile ilgili çok farklı yöntemler bulunuyor. Ancak bu yöntemler atasında en kolayı ve en ok uygulanan yöntem bir bardak çay için 1 çay kaşığı kurutulmuş ısırgan otu kullanmaktır. Kaynatılmış suyun içine atılarak 10 dakika bekletilmelidir. Bu bekleme aşamasında çay hem demlenir hem de cildi tahriş edebilecek kimyasalların etkisini kaybetmesi sağlanır. Çayı tam olarak demlenmeden tüketirseniz mide ağrısına ve boğaz kaşıntısına sebep olabilir.

Dereotunun faydaları hakkında yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here