Kabağın Faydaları Nelerdir?

0
132
Kabağın Faydaları Nelerdir
Kabağın Faydaları Nelerdir

Kabak yaz aylarının önemli sebzelerinden bir tanesidir. Günümüzde dört mevsim de bulunmasına karşın uzmanlar kendi mevsiminde tüketilmesini öneriyorlar. Kabak sofraların vazgeçilmez lezzetlerinden biri olduğu kadar aynı zamanda faydalarıyla da bilinen bir sebze. Bu yazımızda kabağın faydaları nelerdir bir göz atacağız.

Kabak ülkemizin her bölgesinde yetişen sebzelerden bir tanesi. İçerdiği B1, C vitamini, potasyum ve fosfor yönünden oldukça zengindir. Ayrıca içinde bitkisel protein, nişasta ve çinko da bulunur. Lifli gıdalar arasında en çok tercih edilenlerin başında gelir. Özelikle diyet yapanların tükettikleri olmazsa olmaz sebzelerin arasındadır. Besin yönünden çok zengin olduğundan dolayı kabağın buharda pişirilmesi tavsiye edilmektedir. Böylelikle içerdiği besin değerlerini de kaybetmeyecektir. Bununla birlikte en iyi tüketme yöntemlerinden bir tanesi de çiğ olarak salataların içine rendelenmesidir. Yine bu sayede diyet yapan kişiler için oldukça yararlı olacaktır.

Kabağın Faydaları Nelerdir
Kabağın Faydaları Nelerdir

Sindirim Sistemine Yardımcı

Kabağın faydaları arasında en çok bilinen sindirim sistemine yardımcı olmasıdır. Özellikle kabızlık problemi çekenler için tüketilmesi gereken önemli bir sebzedir. Bununla birlikte idrar sökücü özelliği vardır. Basur ve prostat şikâyeti olanların bu şikayetlerini en aza indirir. Aynı zamanda kan şekerini düşürür. Tansiyon problemi yaşayanlar üzerinde etkili. Yüksek tansiyonu düşürür. Stresli ve sinirli olan insanları rahatlatarak stresten kurtarır. İçerdiği vitaminler temiz bir cilde sahip olunmasını sağlar.

Kabağın Faydaları Nelerdir
Kabağın Faydaları Nelerdir

Kabak Gençleştirir

Yüzünde kırışıklıklar bulunanlar için kabağın faydaları arasında gençleştirmesi de söylenebilir. Kabak tüketimi direkt olarak kendisini cilt üzerinde belli edecektir. Yaşlanmayı da geciktiren çeşitli özellikleri vardır. Kabağın bütün bu yararlarından faydalanmak için her gün kabak tüketmenize gerek yok. Hafta bir ya da iki öğün yeteri miktarda tüketmek sağlık bir kişi olmanızı sağlayacaktır. Kabak sevmiyorsanız reçel ya da tatlı gibi çeşitli şekillerde tüketebilirsiniz.

Böğürtlenin faydaları hakkında yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here