Karpuzun Faydaları Nelerdir?

0
157

Yaz aylarının vazgeçilmez meyvelerinden biri olan karpuzun ana vatanı Afrika’dır. Sıcak bölgelerde yetişen karpuz ülkemizde ise Diyarbakır’da yoğun olarak üretilmektedir. Ülkemiz karpuz üretiminde dünya genelinde ikinci sırada yer almaktadır.  

 Karpuzun yapısında bulunan likopen maddesi karpuza kırmızı rengi vermesinin yanı sıra insan vücudu içinde oldukça faydalı bir maddedir.  Karpuzun yapısında %90 oranında su bulunmakla birlikte yoğun olarak A ve C vitamini bulunduğundan dolayı da birçok hastalığın tedavisinde tüketilmesi önerilmektedir.  Lif içeriği düşük olan karpuzun Potasyum, A ve C vitamini değerleri oldukça yüksektir. 

Karpuz suyu, yaz aylarında sıklıkla tüketilen bir meyvedir. Özellikle diyet yapanların yaz aylarında sıklıkla tükettiği karpuz suyu insanlar tarafından tercih edilen en popüler meyve suları arasında yer almaktadır.  

Karpuzun Faydaları Nelerdir? 

  • Vücudun kalsiyum ve potasyum ihtiyacının büyük bir kısmını karşılar 
  • Cildin erken yaşlanmasının önüne geçer 
  • Sağlıklı bir şekilde kilo vermeye yardımcı olur. 
  • Yapısında bulunan likopen maddesi kemiklerin güçlenmesine yardımcı olmakla beraber kalp ve damar sağlığı içinde önemli rol oynamaktadır.  
  • Uyku problemlerine ve kas ağrılarına iyi gelmektedir. 
  • Vücuttaki iltihabı atar, vücudun güçlenmesine yardımcı olur. 
  • Göz sağlığına iyi gelir. 

Cilt Kırışıklıklarını Giderir 

Karpuzun içerisinde bulunan maddelerin anti-aging özelliğinden dolayı stresi azaltmaya ve cilt kırışıklıklarını ve diğer yaşlanma belirtilerini azalttığı uzmanlar tarafından doğrulanmıştır.  

Kilo Vereye Yardımcı Olur 

Karpuzun yapısında %90 oranında su vardır. Karpuz tüketildiği zaman vücuda tokluk hissi sağladığından dolayı kilo vermeyi hızlandırıcı etkiye sahiptir. Bunun yanı sıra karpuzun yapısında bulunan maddeler vücudun yağ yakma hızını arttırarak metabolizmayı hızlandırıcı etkisi de bulunmaktadır.  

Vücudu Temizler 

Karpuzun yapısında yoğun miktarda su bulunduğundan dolayı vücudu temizler ve vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Bunun yanı sıra vücuttaki ürik asit seviyesini azaltarak böbrek taşı oluşumunu engellemiş olur. 

Kanserler Savaşır 

Karpuz tüketimi kanserli hücrelerin oluşumunu engelleyerek hücrelerin mutasyona uğramasının önüne geçer.  

Karpuzun Yan Etkileri Nelerdir? 

Her yiyeceğin veya içeceğin aşırı tüketiminde alerjik reaksiyonlar başta olmak üzere vücut çeşitli tepkiler verebilmektedir. Gelin karpuzun yan etkilerine birlikte bakalım. 

Alerji 

Bazı insanlar karpuz tüketiminde alerji durumu ile karşı karşıya kalmaktadır. Karpuz alerjisi genellikle karpuz tüketiminden sonra kusma ve mide bulantısı olarak kendini göstermektedir.  

Diyabet 

Karpuz suyu yapısında çok yoğun miktarda doğal şeker bulundurmaktadır. Bundan dolayı karpuz tüketimi kan şekerini yükseltebilmektedir. Diyabet hastaları karpuz tüketiminde bu sebepten dolayı aşırıya kaçmamalıdırlar.  

Kalp Sorunlarına Sebep Olabilir. 

Karpuz yapısında yüksek miktarda potasyum içermektedir. Karpuz tüketmek kan basıncında hızlı bir şekilde düşüşe sebep olmakla birlikte kalp ritminin düzensizliğine de sebep olabilmektedir. 

Karpuz, özellikle çocukların aşırı miktarda tüketmeleri sonucunda ciltte kızarıklığa sebep olduğu gözlenmiştir. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here