Keçiboynuzu Nedir? Keçiboynuzunun Faydaları Nelerdir?

0
139
Keçiboynuzu Nedir Keçiboynuzunun Faydaları Nelerdir
Keçiboynuzu Nedir Keçiboynuzunun Faydaları Nelerdir

Keçiboynuzubaşta akciğer kanseri olmak üzere kullanıldığı taktirde pek çok önemli hastalığa yakalanma riskini azaltan bir bitkidir. Bu bitkinin faydalı olarak bilinmesinin nedenleri arasında yüksek oranda potasyum ve kalsiyum içermesinin yanında insana enerji veren bir bitki olması da geliyor. Anavatanı Yunanistan olmasına rağmen bu bitki Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerin pek çoğunda yetişmekte. A ve C vitamini içermesinden dolayı mevsimsel hastalıklara karşı da koruyucu bir etkisi bulunmakta.

Akciğer Kanserini Önlüyor

Keçiboynuzu bitkisinin en önemli faydası giriş kısmında da bahsettiğimiz akciğer kanserine yakalanma riskini oldukça düşürmesi. Bununla birlikte sağlık veren bir bitki olması bakımından günün her saati tüketilebilir. Kilo vermeye yardımcı olur. İçerisinde özel bir diyet lifi bulunan bu bitki hem yemeklerden sonra hem de açlık hissi olduğu zamanlarda tüketilebilir. Vücudun salgıladı ve açlık hissi veren bir hormon olan Ghrelin’in salgılanmasını engelleyerek açlık hissini minimuma indirerek kişiyi tok tutar. Keçiboynuzunu tüketerek bu şekilde kilo vermek de mümkündür.

Keçiboynuzu Nedir Keçiboynuzunun Faydaları Nelerdir
Keçiboynuzu Nedir Keçiboynuzunun Faydaları Nelerdir

Sindirim sistemine de yardımcı olan bu bitki ishale karşı anında etki gösterir. Özellikle ishal olan bebeklere limon suyuyla ezilip kaşıkla verilebilir. Kısa sürede etkisini gösterecektir. Bununla birlikte vücudunuzda oluşan yaraları da kısa süre içerisinde tedavi eder.

Keçiboynuzu bitkisinin en çok tüketilme şekillerinden bir tanesi de pekmez halidir. Bu pekmezin enerji verici bir etkisi bulunmaktadır. Bir çorba kaşığı pekmezin içerisinde tam 60 kalori bulunur. İçerisinde bulunan karbonhidratlar kolay bir şekilde emildiği için etkisini de çabuk gösteren bir yiyecektir. Bu pekmezi kullanarak kalsiyum ve demir eksikliğinizi de giderebilirsiniz.

Keçiboynuzu Nedir Keçiboynuzunun Faydaları Nelerdir
Keçiboynuzu Nedir Keçiboynuzunun Faydaları Nelerdir

Keçiboynuzu Nasıl Tüketilir?

Pekmez, toz, kür ve nektar gibi çeşitli şekillerde tüketimi yapılabilir. Bu bitki genellikle sert olduğu için bebekler ve yaşlıların tüketmesi zor olabilir. Bu yüzden ılık bir su içerisinde bir süre bekleterek yumuşaması sağlanır. Ağaçtan koparıldığı şekliyle tüketmek pek tavsiye edilmez. Bu yüzden en kolay tüketim şekli olarak uzmanlar pekmezi işaret etmekteler. Her sabah bir kaşık pekmez yemek gün içinde enerjinizi azalmadan korumanıza da yardımcı olurken aynı zamanda açlık hissini de azaltacaktır.

Altın Otu hakkında yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here