Kereviz Suyunun Faydaları Nelerdir?

0
183

Kereviz suyu kereviz bitkisinin saplarının rendeden geçirilmesiyle veya sıkılmasıyla elde edilmektedir.

Kerevizin genellikle salatalarda yeşillik olarak kullanılsa da tohumları öğütülerek baharat olarak da kullanılabilmektedir. Yüksek lif  ve düşük kalori değerine sahip olduğundan dolayı bir çok kültürde ve millette şifalı bitki olarak sayılmaktadır.

 Kereviz suyunun yapısında çok sayıda yararlı maddel bulunmaktadır. Yapısında bulunan C vitamini, demir, kalsiyum ve kumarinden dolayı insanlar kereviz suyunu sıklıkla tüketmektedir. Kereviz sapında yaklaşık olarak yarım gram lif bulunmaktadır. Ancak sapı öğütülüp sıkıldıktan sonra sapında bulunan lif yok olmaktadır.

Kereviz Suyunun Faydaları Nelerdir?

Kereviz suyunun bilinen bir çok faydası bulunmaktadır. Özellikle kan dolaşımının arttırılmasında, kronik hastalıkların önlenmesinde, vücuttan iltihapların atılmasında ve kemiklerin güçlenmesine büyük fayda sağlamaktadır. Gelin Kereviz suyunun faydalarını birlikte inceleyelim..

Uykuyu Düzenler

Günümüzde çoğu insan iş stresi, maddi ve manevi vs sorundan dolayı uyku düzensizliği yaşamaktadır. Kereviz suyu tüketmek vücudunu rahatlatır ve kalp hızını düşürmeye yardımcı olur. Uyumadan önce 1 bardak kereviz suyu tüketmek rahat uyumanızı sağlayacak ve dinç bir şekilde uyanmanıza yardımcı olacaktır.

Kemikleri Güçlendirir

Kereviz suyu Demir, Kalsiyum ve Magnezyum yönünden oldukça zengin bir besin maddesi olduğundan dolayı bağırsaklardaki mineral alma yetisini geliştirilmesine yardımcı olur ve eklem ve kemiklerin daha güçlü olmasını saplar.

Bağışıklık Sisteminin Güçlenmesine Yardımcı Olur.

Kereviz suyunun içerisinde bulunan C vitamini sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Özellikle soğuk algınlı yaşadığınız dönemlerde kereviz suyu içmek bağışıklık sisteminize yardımcı olacaktır.

Vücudu Zararlı Maddelerden Arındırır.

Düzenli olarak kereviz suyu tüketildiği taktirde vücudun idraryapma oranında artış yaşanacaktır. Kerevizin içerisinde bulunan maddeler vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olarak vücuttaki fazla tuzların ve yağların atılmasına destek olacaktır.

Cilt Sorunlarına İyi Gelir.

Kereviz suyunun içerisinde bulunan A, K ve C vitaminleri sayesinde ciltte bulunan sivilce (akne), gül hastalığı, sedef hastalığı ve egzema gibi bir çok cilt problemlerinin tedavisinde önemli rol oynamaktadır.

Kalp Sağlığına İyi Gelir

Kereviz suyunun yapısında bulunan oksidanlar felç ve kalp krizi riskini azaltmaktadır.

Kereviz Suyunun Yan Etkileri Nelerdir?

Kereviz suyunun faydalarının yanı aşırı tüketilmesi durumunda Alerji, Güneş Yanığı ve Böbrek sorunlarına yol açabildiği gözlemlenmiştir. Özellikle düzenli olarak tüketildiğinde böbrek yapısına baskı yapacağından dolayı böbreklere baskı yapabilir ve daha önceden yaşanan veya var olan böbrek problemlerini tetikleyebilir. Kereviz suyu özellikle beyaz tenli insanlar için güneş yanığı teklikesine yol açabilir. Kerevizin içerisinde bulunan antioksidanlar güneşe karşı olan duyarlılığı oldukça fazla arttırmaktadır.

 Her besin maddesinde olabileceği gibi kereviz suyunada alerjiniz olabilir. Kereviz suyunu içmeden önce mutlaka doktorunuza başvurmayı ihmal etmeyiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here