Keten Tohumu Nedir? Keten Tohumunun Faydaları Nelerdir?

0
147
Keten Tohumu Nedir Keten Tohumunun Faydaları Nelerdir
Keten Tohumu Nedir Keten Tohumunun Faydaları Nelerdir

Anavatanı Türkiye olan keten tohumu bitkisi pek çok derde deva olan önemli bitkiler arasında. Bu bitkini anavatanı ülkemiz olsa da bu coğrafya yakın iklimleri olan ülkelere de ülkemizden götürülüp buralarda da yetiştirilmesi sağlanmıştır. Suriye ve Irak, Türkiye’den sonra bu bitkinin üretiminin yapıldığı diğer ülkelerdir.

Keten tohumunun günümüzde pek çok faydası olsa da genellikle insanlar bir iki belirgin rahatsızlığın üzerinde bu bitkiyi kullanmaktalar. Günümüzün en büyük sorunlarından bir tanesi olan obeziteyle mücadele etmek için bu tohum en çok tercih edilen bitkilerden. Keten bitkisinin taneleri olan keten tohumu içerdiği protein sebebiyle vücuda oldukça faydalıdır.

Keten Tohumu Nedir Keten Tohumunun Faydaları Nelerdir
Keten Tohumu Nedir Keten Tohumunun Faydaları Nelerdir

Keten Tohumu Nasıl Kullanılır?

Bu bitkinin üç türlü kullanımı bulunmakta. Bir tanesi hemen hemen her bitkinin yapıldığı gibi çay şeklinde demlenerek tüketilmesi diğeri ise tohumdan elde edilen yağın kullanılması. Bu tohumu tüketme süresi 1 aydır. Aktarlardan alınan tohumları 1 ay dolmadan tüketmek gerekmekte. 1 aydan sonra tohumlar tazeliğini kaybetmektedir. Ayrıca bu yüzden tohum satın alırken de bu tarihin dolmamış olmasına dikkat edilmesi son derece önemli. Eğer tohumun yağı satın alınacaksa satı alınacak markanın da güvenilir bir marka olması önem arz eder.

Üçüncü kullanım şekli ise tohumun tanelerinin yoğurtla birlikte bir kâse içinde karıştırılarak tüketilmesidir. Yoğurtla birlikte tüketmek etkisini çok daha fazla arttıracaktır. Tohumlar sert olduklarından dolayı yoğurtla karıştırılmadan önce bir süre sıcak suda bekletip yumuşamasını sağlamak gerekmekte.

Keten Tohumu Nedir Keten Tohumunun Faydaları Nelerdir
Keten Tohumu Nedir Keten Tohumunun Faydaları Nelerdir

Keten Tohumu Çayı

Bu bitkiyi çay olarak tüketmek en pratik yöntemlerden bir tanesi. Bir bardak kaynar suyun içerisine çay ya da tatlı kaşığı tohumu attıktan sonra 10 dakika bekleyin. Sonrasında ise tohumları süzüp çayı içebilirsiniz. Çay şekilde tüketilen her türlü bitki de olduğu gibi gün içinde bu çayı çok fazla tüketmek zararlı olabilir. Bu bakımdan günde 2 fincan içmek ideal olacaktır.

Keten Tohumunun Faydaları

Başta mide ve bağırsak olmak üzere sindirim sisteminin çalışmasını düzenler. İçerdiği Omega 3 sayesinde ciltte oluşan kurumayı engeller. Düzenli tüketildiğinde diyabeti önler. Tansiyon sorunu yaşayanlar için kan basıncını dengeleyici bir yararı vardır. İlerleyen yaşlarda görülebilecek bir Alzheimer hastalığı riskini azaltır. Vejetaryen kişiler daha çok ette bulunan B12 vitamini bu bitkiden alabilirler.

Sarımsağın faydaları hakkında yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here