Kuru İncirin Faydaları Nelerdir?

0
152
Kuru İncirin Sağlığa Faydaları Nelerdir
Kuru İncirin Sağlığa Faydaları Nelerdir

Kuru incir pek çok derde deva olan ve tüketilmesi herkes için yararlı olan bir üründür. Özellikle çocuklar için son derece önemli bir besin kaynağıdır. Yemeklerden sonra yenilecek bir ya da iki adet kuru incir uzun vadede bağışıklık sistemini de güçlendirecektir. Elbette yararları bu kadarla sınırlı değil. Kuru incirin faydaları arasında kemiklere yani aslında iskelet sağlığına olan faydası bilinmektedir.

Hatırı sayılır miktarda kalsiyum ve K vitamini barındırdığı için kemik dokularını güçlendirir ve kemiklerin kırılganlıklarını da azaltır. Bu şekilde hem kemik hastalıklarına yakalanma riskini azaltır hem de yaşlılık kaynaklı kemik hastalıklarına karşı bir koruma sağlar.

Kuru İncirin Sağlığa Faydaları Nelerdir
Kuru İncir

Kalp Sağlığını Korur

Kuru incirin faydaları arasında kalp sağlığını doğrudan olmasa bile dolaylı olarak koruması da var. Yüksek seviyede potasyum içermesi sebebiyle tansiyonunuzun ideal seviyelerde kalmasını sağlar. Böylece kalbi etkilemesi muhtemel yüksek tansiyonun bir sorun olmaktan çıkması ile birlikte kalp sağlığınız korunmuş olur.

Kuru incir de yaş incir de doğal birer antibiyotiktir. Antioksidan açısından çok zengin olan incir, bağırsaklarınızın ve kanınızın temizlenmesini sağlar ve ilerleyen zamanlarda meydana gelebilecek göz ve solunum yolu hastalıklarına karşı sizi korur. Aşırıya kaçmadan sürekli olarak tüketilmesi hastalıklar için de öncede alınan bir önlemdir. Ancak fazla tüketilirse ishal yapabilir.

Kuru İncirin Sağlığa Faydaları Nelerdir
Kuru İncir

Sindirimi Kolaylaştırır

Lif bakımından çok zengin olması sebebiyle, sindirim sistemine çokça faydası vardır. Doyurucu ve tok tutucu olmasından dolayı, yeme isteğinde azalmayı sağlar. Liflerin mide sağlığına iyi geldiği de bilinmektedir. Bununla birlikte kuru incirin faydaları arasında ülsere iyi gelmesi de vardır. Kuru incir, genel anlamda sindirim sistemine dair her türlü sorunda başvurabileceğiniz bir kaynaktır. Özellikle kabızlık sorunu ile uğraşan insanlar için önemli bir şifa kaynağıdır.

Kivi suyunun faydaları hakkında yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here