Melisa Çayının Faydaları Nelerdir? Melisa Çayı Nelere İyi Gelir?

0
177

Nane ailesinden olan melisa bitkisi, çok uzun yıllar boyunca tıp biliminde kanıtlanabilir faydaları olan bir bitkidir. Bunun yanında tarih boyunca insanlar ucuz ve çok kolay üretilebilir olması sebebi ile melisa bitkisini evlerinin bahçelerinde de yetiştirebilmişlerdir.

Halk arasında genellikle oğul otu ya da kovan otu ismi ile bilinen melisa bitkisi insanlar tarafından yüzyıllardır çay olarak da çok pratik bir şekilde tüketilmiştir.  

Son yıllarda pek çok doktor tarafından faydaları belirtilen ve tüketimi önerilen melisa çayı, bu doğrultuda insanların da daha çok dikkatlerini çeken ve tüketimine özen gösterilen bir şifa kaynağı olmuştur. Ancak her ürün ve bitki de olduğu gibi melisa çayının da gereğinden fazla kullanılmasının bazı olumsuz durumlara yol açabileceği söylenebilir. 

Yaşam kalitesini olabildiğince arttıran ve özellikleri saymakla bitmeyen Melisa çayının faydaları nelerdir bir göz atalım. 

Melisa Çayının Faydaları Nelerdir?

Uyku Problemlerini Ortadan Kaldırır 

Günümüzde uykusuzluk pek çok kişinin karşılaştığı bir rahatsızlıktır. Oldukça yatıştırıcı ve sakinleştirici etkisi olan melisa çayı, uyku problemi çeken kişiler için çok faydalı bir ilaç niteliğindedir.

Gün içinde içilen çayın pek çok duruma etki ettiğinden bağımsız olarak, uyumak için yatağa geçilmeden sadece 15 dakika önce içilecek bir bardak melisa çayı uykuya geçişi kolaylaştırarak ve huzurlu bir uyku uyunmasına etki edecektir.  

Sindirim Sistemine İyi Gelir 

Melisa çayının faydaları arasında yer alan bir diğer durum sindirim siteminin bu çay sayesinde daha hızlı çalışmasıdır. Gün içinde yemeğin miktarına ve yağına bağlı olarak yaşanan hazımsızlık sorunlarının ortadan kalkması için melisa çayı içmek en etkili yöntemdir. Bu sayede hazımsızlık ve gaz gibi tüm sorunlar yarım saat içerisinde ortadan kalkacaktır.  

Uçuk Tedavisinde Kullanılıyor 

Çoğu kimsenin korkulu rüyası olan uçuk, ağız çevresi ya da içinde çıkan ve neredeyse 1 ay boyunca geçmeyen bulaşıcı bir virüstür. 

Yapılan bilimsel çalışmalar neticesinde uçuk virüsünden kurtulmak için günlük 2 ya da 3 fincan melisa çayı içmenin gerektiği ortaya çıkmıştır. Melisa çayının içinde bulunan bazı özel maddelerin bu virüse karşı savaştığı ve virüsün ortadan kalkmasını sağladığı tespit edilmiştir.  

Unutkanlığı Azaltıyor 

Günlük hayatında neyi nereye bıraktığını ve bildiği telefon numaralarını hatırlamayanların veya herhangi bir beceri kaybı gibi durumlar yaşayanların en çok ihtiyacı olan şey melisa çayı tüketmektir. 

 Bu noktada eğer ki ciddi bir uzman yardımı gerekmeyecek durumlar var ise günlük birkaç bardak melisa çayı tüketmek oldukça faydalı olacaktır. Melisa bitkisini içinde yer lan etken maddeler sayesinde beyin fonksiyonları daha işlemekte ve çok daha zinde bir zihne sahip olunmaktadır.  

Zayıflama İçin Etkili Bir Antioksidan 

Zayıflamak isteyenler için etkili bir antioksidan olan ve kullanımı da keyifli ve kolay olan melisa çayı, Düzenli bir biçimde uygulanan diyetin yanına günlük 2 fincan olarak eklendiğinde alınan verim çok daha fazla artacaktır. 

 Melisa çayı çok daha kolay yağ yakılmasını sağlayan biberiye, nane ve limon ile birlikte tüketildiğinde mevcut etkileşimin daha hızlı olmasını sağlayacaktır.  

Stres İle Başa Çıkmada Etkili Bir Yardımcı 

Melisa çayının bilinen en eski ve en önemli etkisi sakinleştirici özelliğidir. Kullanılmaya başladığı ilk çağlardan bu yana rahatlatıcı ve sakinleştirici özelliği ile bilinen bu bitki çay yapılmaya başlandığından bu yana da stresin ortadan kaldırılması için içilmektedir.

Günlük doz çok fazla aşılmadan yaklaşık 2 veya 3 bardak melisa çayı içmek stres işle başa çıkılmasına ve doğal yollardan stresin azaltılmasına zemin hazırlamaktadır.  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here