Montignac Diyeti Nedir? Montignac Diyeti Nasıl Yapılır?

0
317
Montignac Diyeti Nasıl Yapılır?
Montignac Diyeti Nasıl Yapılır?

Montignac diyeti günümüz popüler diyetlerinden değildir. Bu yüzden pek çok kişi tarafından da fazla bilinmez. Popüler diyetler daha çok ünlüler yaptığı ve bir nevi pazarladıkları için hem bilinirler hem de insanlar tarafından uygulanırlar. Buna karşın Michel Montignac’ın bulduğu bu beslenme şekli pek çok insan tarafından bilinmemekte.

Montignac Diyeti Nasıl Yapılır?
Montignac Diyeti Nasıl Yapılır?

Günümüz modern diyetlerinin mantığında az kalorili gıdalar almak ve çok fazla kalori yakma prensibi var. Ancak Montignac diyeti buna dikkat etmiyor. Bu diyetin sunduğu beslenme şekli tamamen ne ile neyi birlikte yediğinize dikkat ediyor. Bu bakımdan besinlerin içindeki glisemik endeks değerleri oldukça önemli. Gusidli bir yiyecek tüketilirken kandaki şeker oranında bir artış gözlemlenir. Glisemik endeks arttıkça kandaki şeker miktarı da artar. Bu gibi bir durumda pankreas daha çok insülin salgılamaya başlar. En nihayetinde de kişi bu sebepten dolayı kilo alır. Bütün bunlar göz önünde alındığında bu diyeti yaparken tercih edilecek besinler glisemik endeksi düşün olan besinlerdir.

Ne Tüketilir?

Montignac diyeti sırasında hayvansal ve bitkisel proteinler tüketilir. Hayvansal proteinler balık, ıstakoz, karides, yengeç, midye, istiridye, yumurta, süt ürünleri ve beyaz peynirdir. Bitkisel proteinler ise soya fasulyesi, badem, fındık, bakliyatlar, çikolata ve çeşitli sebzelerdir.

Montignac Diyeti Nasıl Yapılır?
Montignac Diyeti Nasıl Yapılır?

Diyeti uygulamak için tek günlük diyet programı şöyle olabilir. Kahvaltıda 50 ml süt ve 60 gram tam ekmek. Öğle yemeğinde 150 gram balık, 50 gram tam makarna ve 50 gram yoğurt. Akşam yemeğinde ise 200 gram mercimek, 30 gram peynir ve 60 gram tam ekmek. Dengeli beslenmek için yetişkin kadınlar bir günde 60 gram, yetişkin erkekler de 70 gram olmak üzere ağırlıkları ölçüsünde kilo başına 1 gram protein almalılar. Kas geliştirme sporu ile uğraşanlar ise ol sıvı tüketmek koşuluyla günde bir buçuk gram protein alabilirler.

Düzenli yürüyüş yaparak zayıflama hakkında yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here