Muzun Faydaları Nelerdir?

0
145

İnsanlar tarafından sevilerek tüketilen Muz Potasyum ve lif bakımından oldukça zengin bir meyvedir. Vitamin ve mineral değerleri bakımından da insan vücudu için oldukça faydalıdır.

Dünya üzerinden 100’den fazla ülkede yetiştirilebilen Muz tam bir enerji deposudur. Muz oldukça güçlü bir protein, karbonhidrat ve potasyum kaynağıdır. Bunların yanı sıra Muz’un yapısında Magnezyum, Kalsiyum, Bakır ve fosfor gibi minerallerde bulunmaktadır.

Muzun Faydaları Nelerdir?

Metebolizmayı Güçlendirir.

Muzun yapısında bulunan vitamin ve mineraller vücudun bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur ve sindirim sisteminin gelişmesine yardımcı olur.

Astım Tedavisine Yardımcı Olur.

Düzenli Muz tüketimi ile çocukların öksürün, astım vb diğer hastalıklara karşı koruduğu gözlemlenmiştir.

Anemi ile Savaşar.

Muz Anemi hastalığı yaşayanlar için vazgeçilmez bir meyvedir. Muzun yapısında bulunan yüksek miktardaki Demir anemi ile savaşır.

Yüksek Tansiyon İle Savaşır.

Yüksek tansiyon problemi yaşayan bireyler muz tüketerek tansiyon değerlerini dengeleyebilirler. Düzenli muz tüketimi ile birlikte kan basıncı azalarak vücuttaki damarların gerginliğinin azalmasını sağlar. Bu sayede vücut içerisinde oksijen daha rahat taşınır ve yüksek tansiyon problemi düzenlenmiş olur.

Saçları Güçlendirir.

Düzenli muz tüketimi saç köklerini güçlendirerek saç dökülmesini engeller.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur.

Sabah kahvaltılarında Muz tüketimi vücuda gün boyu tokluk hissi verecektir. Bu sayede kilo vermek isteyen bireyler Muz tüketimiyle gün içerisinde daha az yemek yeme ihtiyacı hissedecektir.

Mideyi Korur.

Düzenli muz tüketimi ile Midenin yatıştırılması sağlanmaktadır. Bu sebeğten ötürü Muz tüketimi Reflu problemine iyi gelmektedir.  

Kemikleri Güçlendirir.

Muz kalsiyum miktarı bakımından oldukça zengin bir meyvedir. Düzenli muz tüketen bireylerin kemikleri daha güçlü olmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here