Nane Limon Çayının Faydaları Nelerdir?

0
149
Nane Limon Çayının Faydaları Nelerdir?
Nane Limon Çayının Faydaları Nelerdir?

Nane limon ülkemizde oldukça bilinen bir içecektir. Daha çok soğuk algınlığına ve gribe iyi gelmesi sebebiyle normal zamanlarda tüketilmesinden ziyade hastalanınca akıllara gelmektedir. Bu bitki çayı tarifi aşağıda anlatılmakta. Nane limonun faydaları o kadar çoktur ki, normal zamanlarda aynı bir çay tüketir gibi tüketmek son derece yararlıdır. Çünkü bu içecek bağışıklık sistemini de güçlendirdiği için sürekli tüketilmesi hastalıkların başlamadan önüne geçilmesi anlamına gelmektedir.

Nane Limon Çayının Faydaları Nelerdir?
Nane Limon Çayının Faydaları Nelerdir?

Nane Limon Çayı Nasıl Yapılır?

Nane limon yaparken kullanılacak olan nane kuru nane olmalıdır. Bir kabın içine iki üç tatlı kaşığı konulduktan sonra bir adet limonun yarısı küçük parçalara bölünerek nane koyduğumuz kabın içine atılır. Nane ve limonun bulunduğu kaba bir buçuk su bardağı su eklenerek kaynatmaya başlanır. Kaynamaya başlamasını müteakip ocağın altı kısılır ve 5 dakika kadar kısık ateşte bekletilir. Servis ederken bir süzgeç kullanılması çayın içindeki tanelerin bardağa düşmesini engelleyecektir. Nane çok keskin ve etkili bir bitki olduğu için nane tanelerinin ağza gelmesi çayın tadını almaya engel olacaktır. Bu yüzden taneleri ve parçaları çaydan uzak tutmak doğru olacaktır.

Nane limonu tüketirken isteğe göre şeker kullanılabilir. Bunun yanında kışın tüketilirken bir miktar bal karıştırmak etkisini arttıracaktır. Bal, tat olarak da farklı bir lezzet sunar. Ayrıca eğer etkisini arttırmak istiyorsanız bir miktar karabiber ile tüketilebilir. Uzmanlar her gün bir bardak nane limon tüketilmesinin hastalıklardan korunmak için çok etkili bir yöntem olduğunu söylemekteler. Sınava girecek çocuklar için sınav öncesi bir bardak tüketilmesi zihnin açılmasında faydalı olacaktır. Nane limonu soğuk tüketmek doğru bir davranış değildir. Tüketilirken mutlaka kaynatılmalıdır. Soğuk ya da oda sıcaklığı seviyesinde tüketilen nane limonun bünye üzerindeki olumlu etkisi de az olacaktır.

Nane Limon Çayının Faydaları Nelerdir?
Nane Limon Çayının Faydaları Nelerdir?

Yoğun şekilde ve stres altında çalışanlar için de etkili bir içecektir. Öğle arası yemeklerinden sonra, bir çay bardağı nane limon tüketmek günün geri kalanında hem ihtiyacınız olan enerjiyi size sağlayacak hem de stresle başa çıkmanızda yardımcı olacaktır. Zihni açtığı için özellikle doğru kararlar verebilme noktasında da faydasını göreceksiniz.

Isırgan otu çayının faydaları hakkında yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here