Nanenin Faydaları Nelerdir?

0
143
Nanenin Faydaları Nelerdir?
Nanenin Faydaları Nelerdir?

Keskin tadı ve kokusu sebebiyle eski Mısır döneminden itibaren tüketilmeye başlanan nane, çoğu yemekte lezzet arttırıcı özelliği sebebiyle de katılmakta. Nanenin faydaları oldukça fazladır. Bu bitki aynı zamanda doğal bir ilaçtır. Her derde deva olarak bilinen nane, her çeşit toprakta yetişebilme özelliğine de sahiptir. Kış hastalıkları ve ishal için büyük bir tedavi edici etkiye sahiptir. Ancak bu kadar faydasına rağmen bazı insanlar üzerinde güçlü etkisi sebebiyle alerjik durumlara yol açabilir. Bunlar genelde hapşırma şeklinde gözlemlenir.

Roma tarihinde de nanenin önemli bir yeri vardır. O devirde, özellikle sıcak suyun içinde bekletilmiş nane yapraklarının olduğu su ile banyo yapmak, yorgunluğa iyi geldiği gibi cildi de zararlı mikroplardan da arındırdığı için kullanılmış.

Nanenin Faydaları Nelerdir?
Nanenin Faydaları Nelerdir?

Ülkemizde bilinen en önemli kullanım şekli nane-limon kaynatmaktır. Mide ve bağırsak bozuklukları yaşayan insanlar için kaynatılmış nane-limon tüketmek kısa sürede bir rahatlamaya sebep olmaktadır. Nane çok büyük bir etkiye sahip olduğundan dolayı mide ülseri olanlar için kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Kapalı yaralar üzerinde olumsuz etkiye sebep olabilir.

Toplu şekilde bakacak olursak; anne sütünü arttırır, kusmayı önleyici bir etkisi vardır, soğuk algınlığı, astım ve gribe karşı etkilidir, uykusuzluk, baş dönmesi ve migren üzerinde olumlu etkisi vardır, gazı alır, idrar söktürür. Mide ekşimesi, kalp hastalıkları, karaciğer hastalıkları, nefes darlığı gibi sorunlara da yararı bulunmaktadır. Nane, alternatif tıpta kullanılan en önemli bitkilerden bir tanesidir. Hemen hemen yapılan tüm karışımların içerinde nane kullanılmaktadır.

Nanenin Faydaları Nelerdir?
Nanenin Faydaları Nelerdir?

Nanenin faydaları arasında cildi güzelleştirmek ve diri kalmasını sağlayıcı etkisi de vardır. Kavrulmuş un ile birlikte su içinde karıştırılıp macun kıvamına getirildikten sonra yüze tatbik edilirse, yüzde sivilce çıkmasını engeller. Ancak bunu hemen hemen her gün yapmak gerekir. Hafta bir defa yapmak etkili olmamaktadır. Ayrıca bu işlemin, yine düzenli olarak yapıldığında kırışıklıkları da giderdiği gözlemlenmiştir.

Hindistan cevizinin faydaları hakkında yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here