Papatya Çayının Faydaları Nelerdir?

0
258

İlkbahar aylarının vazgeçilmezi olan papatyalar görünüşlerinin güzelliğinin yanı sıra insan sağlığı içinde oldukça faydalıdır.

Sarı ve beyaz görüntüleri ve hoş kokularıyla akıllara kazınan papatyaların sinir yatıştırıcı özelliğinden tutunda bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine kadar bir çok faydası bulunmaktadır. Gelin papatya çayının faydalarını birlikte inceleyelim.

Papatya Çayının Faydaları Nelerdir?

Diş ve Ağız Sağlığına İyi Gelir.

 Papatya çayı tüketmek diş etlerinde oluşan veya oluşmaya başlayan enfeksiyonlarla savaşarak, bakteri enfeksiyonlarının ortadan kaldırılmasına yardım eder. Böylece ağızda oluşan ağrı, kötü koku ve görüntü kirliliğinin önüne geçmiş olur.

Cildi Gençleştirir

Papatya çayı cildin altına kolayca geçebilecek özellikltedir. Bu sayede cildin genç görünümü korumaya yardım ederek daha yumuşak ve daha sağlıklı bir cilt yapısı sağlar.

Kanserli Hücrelerle Savaşır

Papatya çayı düzenli olarak tüketildiği zaman özellikle rahim, prostat, meme ve cilt kanseri ile savaşmaktadır. Ayrıca papatya çayının tümörlü hücrelerle gelişmesini engellediği yönünde bilimsel çalışmalarda bulunmaktadır.

Ağrı Kesici Özelliği Bulunmaktadır.

Papatya yüzyıllardan beri ağrı kesici olarak kullanılmaktadır. Yapısındaki bileşenlerden dolayı bitkisel asprin olarak adlandırılan papatya çayı tıkanıklık, şişkinlik ve kızarıklık problemlerinde de tüketilmektedir.

Sindirim Sistemine Yardımcı Olur.

Papatya çayı istal, hazımsızlık ve reflü gibi sindirim problemlerine iyi gelmekle birlikte kusma ve bulantı problemlerine de iyi gelen bir bitki çayıdır.

Deprestonla Savaşır

 Papatya çayı gergin ve stresli dönemlerde tüketildiği zaman stres ve gerginlikten uzaklaştırmaktadır. Düzenli olarak papatya çayı tüketmek bireyleri depresyondan uzaklaştırmaktadır.

Önemli Bir Antioksidan Kaynağıdır.

Papatya çayının en önemli özelliklerinden biri de antioksidan kaynağı olmasıdır. Bu özelliğinden dolayı cildin yenilenmesi, tırnak etlerinin sağlığı, diş ve göz sağlığına oldukça faydalıdır.

Kalp Sağılığına Faydalıdır.

Özellikle yaşlı erkeklerin düzenli olarak papatya çayı tüketmeleri önerilmektedir. Papatya çayının içerisinde bulunan Flavonoid sayesinde yaşlı erkeklerde kalp krizi riskinden dolayı ölüm riskini en aza düşürmektedir.

Soğuk Algınlığı İçin Bire Bir

Özellikle kış aylarında bağışıklık sistemi zayıflamaya başlar. Kış aylarında soğuk algınlığı ve gribi önlemek için veya bu hastalıklara yakalandığımız zaman daha çabuk atlatmak için papatya çayı tüketilmesi önerilmektedir. Kış ayları geldiği zaman her akşam 1 bardak papatya çayı tüketilmesi önerilmektedir.

Adet Dönemi Sancılarına İyi Gelir

Papatya çayının gevşetici özelliğinden dolayı adet dönemini ağrılı geçiren kadınların papatya çayı tüketmesi vücutta gevşeme yaratarak ağrıların azalmasına yardımcı olur.

Papatya Çayı Nasıl Demlenir?

Kurutulmuş olan 5-6 tane papatyayı kaynamış olan suyun içine attıktan sonra 10 dakika suyun içerisinde bekletmek gerekmektedir. 10 dakika beklettikten sonra ılıklaşan papatya çayını tüketebilirsiniz. Demlemiş olduğunuz papatya çayı acımtırak bir tatta olacağı için isteğe göre içerisine 1 kaşık bal ekleyerek içerebilirsiniz.

Papatya Çayının Yan Etkileri Nelerdir?

  • Özellikle epilepsi olan hastaların kesinlikle papatya çayı tüketmesi önerilmemektedir.
  • Hamilelik dönemlerinde ve tansiyon, şeker gibi hastalığı olanların doktorlarına danışmadan papatya çayı tüketmesi önerilmemektedir.
  • Fazla papatya çayı tüketildiği dönemlerde ishal ve mide ağrısı şikayetleri ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here