Rezene Çayının Faydaları Nelerdir?

0
143
Rezene Çayının Faydaları Nelerdir
Rezene Çayının Faydaları Nelerdir

Rezene sadece çay olarak tüketilen bir bitki değildir. Aynı zamanda balık ve tavuk gibi yemeklerde de güzel koku ve tat vermesi amacıyla kullanılmakta. Rezene çayının faydaları ise saymakla bitmiyor. Başta bağırsak rahatsızlıkları olmak üzere şişkinlik, hazımsızlık ve mide krampı gibi sindirim problemleri üzerinde rahatlatıcı bir etkisi bulunmakta.

Kayalık ve kurak yerlerde yetişen rezene bitkisinin çiçekleri uzun saplı, meyveleri ise silindir şekilde ve yeşilimsi bir renktedir. Doğum yapmış olan anneler için de anne sütünü arttırması bakımından tüketilmesi gereken gıdaların başında gelmektedir. İçerdiği antioksidan ve C vitamini dolayısıyla bünyeyi hastalıklara karşı güçlendirir. Sürekli olarak tüketildiğinde mevsimler hastalıklara yakalanma riskini de azaltacaktır. Karaciğer kolesterolünün düzenlenmesinde etkili bir görevi vardır. Bununla birlikte kan şekerini kontrol altında tutmaya yarar. Düzenli olarak tüketildiğinde vücutta oluşan ya da oluşabilecek olan parazitlerin de önüne geçer.

Rezene Çayının Faydaları Nelerdir
Rezene Çayının Faydaları Nelerdir

Rezene çayının faydaları arasında en çok fayda sindirim ve sindirim organları üzerinde görülmektedir. Tüketilen gıdalardan daha fazla verim almanın yanında tokluk hissinin de artmasına sebep olur ve bu sayede kişi daha az yemek tüketerek kilo vermeye başlar. Rezene çayının faydaları arasında bir tanesi de diş eti iltihapları üzerinde temizleyici ve iyileştiren bir etkisi olmasıdır. Bunula birlikte yüzde çıkan akne ve sivilceler için de rezene çayı kullanılabilir.

Rezene Çayının Faydaları Nelerdir
Rezene Çayının Faydaları Nelerdir

Rezene Çayı Nasıl Demlenir?

Rezene çayı için gerekli malzemeler 2 çay kaşığı rezene tohumu, 1 su bardağı su ve 1 çay kaşığı bal. Çay yaklaşık olarak 15 dakikada hazırlanır. 2 su bardağı denk gelen oranda çay yapmak için 4 çay kaşığı rezeneyi geçmemek gerekmekte. Su kaynatıldıktan sonra içerisine ezilmiş rezene tohumları atılır. Bu şekilde bir dakika boyunca kısık ateşte kaynatılır. Sonrasında ise 5 dakika demlenmeye bırakılır. Rezene çayı sıcakken tüketilir. Gün içinde en fazla iki bardak içilesi tavsiye edilir. İçme zamanları uzmanlar tarafından öğlen bir fincan akşam da bir fincan olarak belirtilmekte. Yemeklerden sonra tüketme sindirime son derece faydalı olacaktır.

Susamın faydaları hakkında yazmış olduğumuz yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here