Şeftalinin Faydaları Nelerdir?

0
400
Şeftalinin Faydaları Nelerdir
Şeftalinin Faydaları Nelerdir

Yazın en güzel meyvelerinden bir tanesi de şeftalidir. Pek çok kişi şeftalinin kabuğunun üzerinde bulunan tüylerden dolayı bu meyveye mesafeli duruyor. Ancak şeftali tüketildiği zaman pek çok şeye faydası olacak olan bir meyvedir. Şeftalinin faydaları yanında eşsiz tadı da onu diğer meyvelerden ayırmakta. Bu yazımızda şeftalinin faydaları nelerdir bunlara göz atacağız.

Günümüzde şeftali başta Akdeniz ve Ege kıyıları olmak üzere ülkemizin pek çok yerinde üretilen bir meyve. Bir vitamin deposu olmasının yanında mineral ve antioksidan kaynağı olan şeftali aynı zamanda reçel ve marmelat yapımında da kullanılmakta.

Şeftalinin Faydaları Nelerdir
Şeftalinin Faydaları Nelerdir

Göz Sağlığını Korur

Şeftalinin faydaları arasında göz sağlığını korumak da bulunuyor. Yüksek oranda beta-karoten ihtiva ettiği için düzenli bir şekilde tüketildiğinde yaşam boyu sağlıklı gözlere sahip olmanın önünü açmakta. Bununla birlikte içindeki A ve C vitaminleri kişinin görme kuvvetinin artmasında da son derece etkilidir. Gözün retina tabakasını koruyarak göz hastalıklarının da önüne geçer.

Kansızlığı Engeller

Özellikle demir eksikliği yaşayanlar için ve adet dönemindeki kadınlar için tüketilmesi gereken bir meyvedir. Demir, vücuttaki hemoglobin üretimini arttırır ve bu sayede anemi riskini de en aza indirir. Bununla birlikte grip ve nezle gibi hastalıkları, eğer sürekli olarak tüketilirse başlamadan bitirecek etkiye de sahiptir.

Şeftalinin Faydaları Nelerdir
Şeftalinin Faydaları Nelerdir

Cilde İyi Gelir

Şeftalinin faydaları arasında bir diğer madde de cilde iyi gelmesidir. Gün içinde cilt pis hava, sigara, güneş ve daha pek çok harici olaydan etkilenerek yıpranır. Buna bir de kanın içinde toksin maddeler ve serbest radikaller de eklenince yıpranma çok daha fazla artar. İçerisinde çok fazla A ve C vitamini olan şeftali cildi nemlendirirken yumuşak ve esnek yapısını korumasını sağlar. C vitaminin etkisiyle aynı zamanda ciltten toksin ve serbest radikaller atılır. Bununla birlikte çeşitli sebeplerden dolayı vücudun belli bölgelerinde oluşan kararmaları da şeftaliyi bu bölgelere sürerek geçirebilirsiniz. Şeftalinin faydalarından yararlanmak isteyenler gün içinde en az 3 ila 4 adet şeftali tüketmelidirler.

Çileğin faydaları hakkında yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here