Siyah Çayın Faydaları Nelerdir?

0
240

Neredeyse tüm dünya ülkelerinde yaygın bir şekilde kullanılan içeceklerden biri olan siyah çay, doğru ve ölçülü bir şekilde tüketildiğinde sağlık açısından pek çok fayda sağlamaktadır.

Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin olan Siyah çayın beyaz çay, yeşil çay ve oolong çayı gibi türleri de bulunmaktadır. İsimleri ve tatları farklı olsa da aslında bu çaylar, Camellia Sinensis adlı bitkiden yapılır. Gördükleri farklı işlemler sonucunda renk ve tatlarında bazı değişikler meydana gelen bu çayların insan sağlığına faydası temel de aynı orandadır. 

Siyah çay tüketmek başta bazı kanser türleri ve diyabet hastalığı olmak üzere pek çok hastalığa karşı koruyucu özelliktedir. Ancak kararında tüketilmeden aşırıya kaçıldığı durumlarda demir eksikliği ile kabızlık gibi sorunlara neden olacağından da söz etmek bu noktada faydalı olacaktır. Bu sebeplerden günlük yalnızca 3 ya da 5 bardak çay tüketiminin yeterli ve faydalı olacağını bilmek gereklidir. 

Siyah çay içerisinde A, D ve B12 vitaminlerini bulundurmasının yanı sıra potasyum ve sodyum gibi mineraller bakımından da oldukça zenginidir. Yoğun bir tada sahip olan siyah çayın yapraklarının fazla oksitlenmesi nedeniyle besin değerinde zamanla azalma meydana gelir. 

 Siyah çayın faydaları düşünüldüğünde ilk etapta akla gelen durumların şu başlıklar olduğundan söz edilebilir.  

Siyah Çayın Faydaları Nelerdir?

Kalp Sağlığına Faydalıdır 

2010 yılında yapılmış olan araştırmalarda günlük olarak 3 ya da 4 bardak çay tüketen kişilerin çevresel etkenler de hesaba katılarak değerlendirildiğinde hiç çay tüketmeyen kişilere göre daha az kalp rahatsızlığı yaşadıkları saptanmıştır. Harvard Üniversitesi’nde yapılan bir diğer çalışmada ise doğru oranda çay tüketiminin kalp krizi riskini yüzde oranında azalttığı ve inme risklerini ortadan kaldırdığı görülmüştür. Ayrıca araştırmanın başka bir sonucu olarak ise kolesterol seviyesinde siyah çay sayesinde azalma meydana gelmiştir.  

Kansere Karşı Koruyucu Etkiye Sahiptir 

 Yapılan araştırmalar, siyah çay kullanımı ile alınan polifenol maddesinin kimi kanser türlerinin ortaya çıkmasına karşı koruyucu bir etki yarattığını göstermiştir. Düzenli olarak günde 3 veya 4 bardak siyah çay içen kadınlarda meme kanseri oluşumunun çok ciddi oranlarda azaldığı tespit edilmiştir. Ayrıca Düzenli şekilde siyah tüketimi akciğer kanserinin gelişimini de azaltabilme özelliğine sahiptir.  

Kemiklerin Sağlıklı Olmasını Sağlar 

Siyah çayın içinde bulunan fito kimyasallar düzenli bir tüketim sağlandığında kemiklerin güçlü olmasına katkıda bulunur. Ayrıca yapılan çalışmalar, siyah çayın dişler için plak oluşumunu yüksek düzeyde azalttığı ve çürüklere neden olan bakteri gelişimini azalttığı üzerinde duruyor.  

Diyabet Riskini Ortadan Kaldırır 

Günlük 2 veya 3 bardak siyah çay tüketiminin özellikle de Akdeniz ikliminin hâkim olduğu bölgelerde yaşayan kişiler için kolesterol oranını yüzde 70 oranlarına kadar düşürdüğü bilinmektedir. Bu sebeple özellikle Akdeniz bölgesinde yaşayan kişilerin günlük çay tüketimi yapması sağlıkları açısından oldukça etkin olacaktır.  

Stresi Ortadan Kaldırır 

Siyah çayda yer alan L- theanine maddesinin uzun bir konsantrasyon ve rahatlama eskisi sağladığı yapılan çalışmaların ortak sonucu olarak görülür. Gün içinde ortalama 3 ya da 4 bardak siyah çay içildiğinde kortizol adlı stres hormonu seviyesinin düştüğü net şekilde gözlemlenmiştir. 

Sindirim Sitemini Düzene Sokar 

Siyah çayın faydaları arasında yer alan bir başka durum ise düzenli tüketim halinde sindirim sisteminin düzene girmesidir. Bağışıklık sisteminin geliştirmesine ek olarak siyah çayda bulunan tanenler sayesinde aynı anda mide hastalıkları riski de siyah çay sayesinde en aza indirilmiş olur. Siyah çayda bulunan düşük kafein sayesinde vücuttaki enerjinin arttığı ve beyin fonksiyonlarının etkin bir şekilde çalıştığı da bilinen bir diğer etkilerdir. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here