Turuncun Faydaları Nelerdir?

0
209
Turuncun Faydaları Nelerdir
Turuncun Faydaları Nelerdir

Turunç pek çok meyvenin gölgesinde kalmış olmasına rağmen aslında o meyvelerin atası olarak kabul edilir. Portakal, limon, greyfurt gibi meyveler aslında turunç aşısı sayesinde elde edilen meyvelerdir. Bu yazımızda Turuncun faydaları nelerdir buna göz atacağız.

Turunç meyvesi tıpkı portakala ve mandalina gibi sarı renktedir. Mandalinadan biraz daha ufaktır. Tadı ise ekşi ve acı özellikler içermektedir. Bu bağlamda greyfurta yakın olduğu söylenebilir. Ülkemizde turunç meyvesinin tek başına tüketilmesi çok görülmez. Çünkü bunun yerine portakal ve mandalina tüketilmesi halkımız tarafından daha çok benimsenmiştir. Buna karşın turunçtan turunç ekşisi ve turunç marmeladı yapılır ve bu şekilde tüketilir. Turuncun faydaları çok çeşitlidir. Kabuğundan ayrı, çekirdeğinden ayrı ve çiçeğinden ayrı şifa bulunabilir.

C Vitamini Deposu

Turunç çok önemli bir C vitamini deposudur. Turunç çiçeğinin suyu kaynatılıp içildiğinde stresi anında alır. Kabuğu ise iştah açar, enerji verir. Turunç kabuğu gün içinde çiğnenebilir. Bu da hem dişleri sağlıklı utarken hem de ağız kokusunun önüne geçer. Turunç kabuğunun iç kısmı mideyi kuvvetlendirir. Kusma problemi ve Reflüsü olanlar için şifa niteliğindedir. Bununla birlikte kanın temizlenmesine de yardımcı olduğu için kalp için de oldukça yararlıdır.

Turuncun Faydaları Nelerdir
Turuncun Faydaları Nelerdir

Böcek Sokmalarına Karşı Etkili

Böcek sokan kişiler hem ağız yoluyla hem de sokulan yerin üzerine konularak rahatlayabilirler. Çünkü oldukça etkili bir dezenfektan özelliği bulunmaktadır. Tansiyon, şeker düşmesi, mide yanması, hararet gibi durumlarda etkilidir. Üstelik bu etkisi kendisini son derece kısa bir süre içerisinde gösterir. Kana karışma oranı son derece hızlıdır. Turunç’un kabuğundan macun yapılarak özellikle sırt ağrısına iyi geldiği için bu macun sürülür.

Turuncun faydaları kadar dikkat edilmesi gereken noktalar da mevcut. Turunç nefes darlığı olanlara iyi gelmeyecektir. Bu sebepten dolayı astım hastalarının tüketmemesi gerekmekte. Aynı şekilde böbrek hastalarının da ölçülü bir şekilde kullanmaları gerekmektedir.

Böğürtlenin faydaları hakkında yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here