Zerdeçalın Faydaları Nelerdir?

0
326

Hindistan safranı olarakta bilinen zerdeçalın ana vatanı Doğu Hindistandır. Genellikle yemeklerde baharat olarak tüketilen zerdeçalın bilinen bir çok faydası bulunmaktadır.

Zerdeçal çok faydalı bir bitki olamasına karşın aynı zamanda tekstil sanayisinde kumaşa renk vermek içinde kullanılmaktadır. Zerdeçalın yapısı Postasyum, Demir, Magnezyun, B6 vitamini ve C vitamini yönünden oldukça zengin bir bitkidir.

Yüzyıllarıdır alternatif tıpta sıklıklıkla başvurulan bir bitki olan zerdeçal özellikle cilt kanseri, kolon kanseri ve meme kanserinin tedavisinde oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Zerdeçalın içerisinde yer alan kurkumin maddesi kanserli hücrelerin yayılmasını da geciktirmektedir.

Son yıllarda Alzheimer insanlar arasında sıklıkla görülmeye başlandı. Düzenli zerdeçal tüketen insalarda Alzheimer’a yakalanma riskininm daha az olduğu gözlenmiştir. Bunun yanı sıra zerdeçal şeker hastalığına da iyi gelmektedir. Zerdeçal  vücuttaki insülün direncinin azalmasına yardımcı olarak kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olmaktadır.

Bir çok insanda bir türlü iyileşmek bilmeyen iltihap sorunları bulunmaktadır. Bu iltihaplar genellikle tek tip beslenme, hazır gıdaların sıklıkla tüketilmesinden kaynaklanmaktadır.

İltihap eklem romatizması, kanser, kolestrol yüksekliği ve ağrıya sebep olabilir. Düzenli olarak zerdeçal tüketildiği zaman iltihap oluşumu engellenmiş olup ilerleyen yaşlarda ise eklem ağrılarının azalmasına yardımcı olduğu bilinmektedir.

Zerdeçal antibakteriyel ve antiseptik bir madde olduğundan dolayı vücutta oluşan kesik ve yaraların üzerine bnir miktar zerdeçal tozu dökülerek kesilen veya yaralanan yerin mikrop kapması engellenerek hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olur. Zerdeçal aynı zamanda kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olarak vücudun daha hızlı temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra kan dolaşımını hızlandırdığı için vücut ısısının korunmasına büyük fayda sağlar.

Zerdeçalın Zararları Nelerdir?

Zerdeçalın aşırı kullanılması sonucunda kalp çarpıntısı yaşanabilir ve kusmaya sebebiyet yaratabilir. Baharata karşı alejisi olan kişilerde ise gaz ve kramp sorunlarına yol açabilmektedir. Özellikle karaciğer hastaları doktorlarına danıştıktan sonra zerdeçal tüketmelidirler. En önemlisi ise zerdeçal kanı incelttiği için ameliyat olan veya olacak kişilerin bu dönem içerisinde zerdeçaldan uzak durmaları önerilmektedir.

Zerdeçal Nasıl Tüketilmelidir?

Zerdeçalın faydaları saymakla bitmez. Ancak zerdeçaldan en fazla faydayı almak için süt ile karıştırılarak tüketilmesi veya bal ile karıştırılarak tüketilmesi önerilmektedir. Çocukların ve hamile anne adaylarının ise zerdeçalı doktor kontrolünde tüketilmesi önerilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here