Zeytin Nedir? Zeytinin Faydaları Nelerdir?

0
122
Zeytin Nedir Zeytinin Faydaları Nelerdir
Zeytin Nedir Zeytinin Faydaları Nelerdir

Zeytin ülkemizde özellikle kahvaltıların olmazsa olmazlarından bir tanesidir. Zeytini özel kılan ve kahvaltılarda tüketilmesini sağlayan özellikleri arasında kendine özgü tadı gelmekte. Zeytin tek başına tüketildiği zaman farklı, başka gıdalarla birlikte tüketildiğinde ağızda daha farklı bir tat bırakıyor. Bununla birlikte zeytinden hoşlanmayan insanların en çok kullandıkları argüman zeytinin ağızda kamaşma etkisi bırakmasındandır. Zeytinin faydaları arasında da insan sağlığını önemli derecede etkileyen maddeler bulunmakta.

Zeytin bitkisi siyah ve yeşil olarak ikiye ayrılmakta. Zeytinin en büyük özelliklerinden bir tanesi içindeki kalsiyum. Bununla birlikte A, D, E ve K vitaminlerini de ihtiva ediyor. Günde sadece 5 adet zeytin tüketmek vücudun ihtiyacı olan demirin %50’sinin karşılanması anlamına gelmekte. Zeytini tek başına değerlendirmek yerine, kabukları, çekirdekleri ve elde edilen yağ olarak değerlendirmek gerekiyor.

Zeytin Nedir Zeytinin Faydaları Nelerdir
Zeytin Nedir Zeytinin Faydaları Nelerdir

Zeytinin Faydaları

Zeytinin en büyük faydalarından bir tanesi sinir hücrelerini korumasıdır. İçindeki yüksek demirden dolayı anemi hastalığına yakalanmanın önüne geçer. Yemek sırasında bir iki adet zeytin yemek, yemek sonrası oluşabilecek şişliği ve gazı engeller. Sürekli olarak vücuttaki hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur. Bu da kanser gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltır. İçerdiği E vitamini sayesinde cilt daha parlak bir görünüme kavuşur. Zeytin saçlar üzerinde de etkilidir. Kepekli ve mat saçları olanlar sürekli olarak zeytin tüketirlerse bu durumları düzelecektir.

Zeytin Nedir Zeytinin Faydaları Nelerdir
Zeytin Nedir Zeytinin Faydaları Nelerdir

Zeytinin tok tutucu bir özelliği vardır. Yemek yemeden yarım saat önce 5 adet zeytin tüketirseniz yemek sırasında iştahınızın azalmasına sebep olacaktır. Bu da daha az yemek yiyip zayıflamak isteyen kişiler için son derece uygun doğal bir diyettir. Zeytinin içindeki doymamış yağlar beyne doyma sinyali gitmesine sebep olurlar. Bunun sonucunda da daha az yemek tüketilir. Zeytinin faydaları arasında en önemlilerinden bir tanesi de basur rahatsızlığına iyi gelmesidir. Basur memelerini yumuşatır, ağrısını dindirir ve kanamasını önler. Aynı zamanda ağrı kesici görevi de gördüğünden dolayı eklem ve romatizma ağrısı çekenlerin kullanması da tavsiye edilmektedir. Uzmanlar eğer mümkünse zeytini çekirdeğiyle tüketmenin faydasından en üst seviyede yarar sağlayacağını söylemekteler. Kullanmadan önce yumuşaması için birkaç saat suda bekletebilirsiniz.

Keten tohumunun faydaları hakkında yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here